Fizetés nélküli szabadság


szate # 2011.10.20. 21:42

Köszönöm a választ.
Ez úgy "hangzik" mint főbenjáró bűn, de akkor mégiscsak veszem a bátorságot és bejelentem. Még egyszer köszönöm szépen!

k-l-z # 2011.10.28. 10:41

Kedves Fórumozók!

A következő a problémám:
Egyik jó ismerősöm szeretne fizetés nélküli szabadságra menni (tanulmányai befejezése érdekében). A kérdés az, hogy:

  1. Ha fizetés nélküli szabadságon van valaki, akkor ugye a biztosítási ideje szünetel a Tbj. szerint. Ha ő tb ellátást igénybe akar venni, akkor ezesetben mit kell tennie? Egészségügyi szolgáltatási járulékot fizessen, vagy a Tbj.34§ szerinti megállapodást kösse? Azt hol kell kezdeményezni?(reprodukciós eljáráshoz kellene neki, h biztosított legyen)
  2. Ha reprodukciós eljárás miatt elvileg felmondási védelem illeti meg, de közben elmegy fizetés nélküli szabadságra, akkor is megilleti a védelem???

Előre is köszönöm a válaszokat!

zsöme # 2012.01.02. 16:35

Tisztelt Fórumozók!
Következő problémámra szeretnék választ kapni:
3 hónap fizetés nélküli szabadságot vettem ki, a munkaadóm beleegyezésével, mely idő alatt fizet minden járulékot utánam. 2012 január 2.-tól szerettem volna visszamenni dolgozni, de közölte a munkaadóm, hogy csak március 1.-től vár vissza.
Szeretném megkérdezni, hogy ez mennyire jogos a részéről.
Válaszukat előre is köszönöm.

Palotai76 # 2012.01.11. 21:19

Sziasztok!

Tele van a főnökömmel a....
2011.12.01-én jeleztem neki, hogy 2012. január elsejével visszamennék dolgozni....
Behívott és 2011.12.22-én közölte, hogy egy sunyi, tisztességtelen, alpári.......vagyok????!!!!
Fel akartam jelenteni, mire egy munkajogász 10e forintos tanácsadói díj fejében elmondta, hogy felesleges, mert nincs rá tanú, illetve, aki hallotta, mert ott volt, az a helyettese és egyébként sem köteles tanúskodni....

na oké, nem perelek, nem baj gondoltam, úgyis dolgozni akarom, nem pereskedni, letojom, hogy mi a véleménye.
Közalkalmazott vagyok, családgondozó.

A Down-szindrómás kisfiammal mertem otthon maradni másfél évet én tisztességtelen.....

Valamint azt is beleszőtte a mondókájába, hogy alkalmassági vizsgának vet alá, mert azóta minden jogszabály megváltozott....és annak az időszaknak már vége van, hogy mindenféle hozzá nem értő....dilettáns dolgozzon...
A helyemre egyébként vett fel valakit, ő éppen gyermeket vár és amíg ő meg nem szül, addig amúgy sem tud foglalkoztatni, neki át kell csoportosítani a személyi dolgokat miattam (!)

No oké!

Na de én azóta várok, mint egy hülye. Írásban a fizetés nélküli szabadságos kérelmemre, amelyben annak megszakítását kértem, semmit nem kaptam. Nem tudom, hogy mitévő legyek?!

Ilyenkor jogosult vagyok-e valamiféle személyi alapbérre?
Köteles-e visszavenni vagy csak visszavehet?
Végérvényesen felmondhat-e, hiszen a fiam már lassan hat éves, tehát nem az első három évről van szó?
Mennyi ideje van neki a válaszra?
Alávethet-e egyáltalán ilyen vizsgának?

Valaki adjon tanácsot, mert kezdek begolyózni...!
Köszönöm
Arra kérek mindenkit, hogy a válaszában szíveskedjen megírni az ide vonatkozó törvény számát is. Akár idézhet is.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.01.12. 07:39

Írásban a fizetés nélküli szabadságos kérelmemre, amelyben annak megszakítását kértem, semmit nem kaptam.
Nincs azon mit kérni. Be kell jelenteni, aztán menni kell dolgozni.

TRami (törölt felhasználó) # 2012.01.12. 08:44

Kedves Hozzáértők!

Mi a helyzet egy olyan anyukával, aki második gyermekével van otthon, a kisebbik 2,5 éves, elméletileg ugye még fél évig maradhatna gyeden. Az eltelt időben összegyűlt neki 100 nap szabadsága. Most viszont szeretne visszamenni dolgozni és ezt az időszakot a szabadság kivételével kezdené meg.
A csavar a dologban, hogy a harmadik gyerek útban van, a 100 nap szabadságból sem venne ki csak kb. 60-at a szülésig (gondolom ilyenkor az átlagjövedelem és ebből következően a gyes/gyed nagysága miatt számít, hogy most "visszamegy-e" dolgozni vagy marad fizetés nélkülin).
A munkáltató nem akarja kirúgni, csak éppen szeretné, ha minél később menne vissza fizetés nélküliről, és az Mt-ben van egy szabály, hogy ha hat hónapot meghaladó a gyermek gondozása miatti fizetés nélküli szabi, akkor legfeljebb 60 nap-ra elhalaszthatja a visszavételt (138§ 5a).

A kérdés:

  • mikor mehet vissza a munkavállaló leghamarabb? Ha elzárkózik a munkáltató az azonnali visszavételtől, akkor kitolhatja 60 napig is ezt az időpontot?

És ami kérdés még számomra: ha valaki már most tudja, hogy dolgozni egy napot sem fog, mert májusban szül, akkor köteles "visszavenni" a munkáltató (60 napos korlát ide vagy oda)? (A visszavétel alatt azt értem, hogy most a munkáltató nem fizet utána, de rendes szabadságnál neki kell.)

Köszönöm a választ,
üdv:

TR

Kovács_Béla_Sándor # 2012.01.12. 09:15

Jé, mik vannak?! És már tavaly augusztus óta hatályos. És nem visított miatta senki. Bezzeg a rémhírek miatt!

Debra01 # 2012.02.06. 11:31

Rosszul megy az üzlet. A munkáltató fizetés nélküli szabadságra küldte a munkavállalót.
Nem bocsátotta el, iratokat nem adta ki, de a szabadságát sem, már két éve. Most Ez jött. Érdekelne, hogy az új munkatörvénykönyve szerint szabályos ez?

pazs # 2012.02.06. 12:42

Nem az, csak ha beleegyezel. Ez mind az új, mind a jelenlegi Mt. szerint így van, de az a gyanúm, hogy ezt te is tudod és nem is ezt akartad kérdezni.

Debra01 # 2012.02.06. 14:12

A Kollegina egy fűtetlen helységben dolgozott. betegállományba került. ment volna a fizetéséért, amit nem kapott meg, valamint közölte vele a munkáltató, hogy fizetetlen szabadságra küldi. majd szól, ha szükség van a munkájára.
Írásbeli ajánlat, kérés, vagy értesítés nincs.

Ő nem egyezett bele semmibe. Kész tények elé volt állítva.

pazs # 2012.02.06. 15:27

Akkor futás vissza a munkaszerződésének megfelelően munkára kész állapotban rendelkezésre állni a munkahelyén, és nem elmenni, amíg írásba nem adják, hogy felmentik a munkavégzési kötelezettség alól (fizetés ekkor is jár!!). Ha ezek után sem kap fizetést, irány a bíróság.

pazs # 2012.02.06. 15:28

Úgy értem a futás visszát, hogy feltéve, hogy nincs még mindig táppénzen, mert egyébként könnyen igazolás nélküli hiányzás lehet belőle, amiért viszont rendkívüli felmondással élhet a munkáltató.

Debra01 # 2012.02.06. 19:45

Köszönöm...a nevében is. Jelenleg, még táppénzen van.

werderka # 2012.04.20. 12:06

Kedves Fórumozók!

Segítséget kérnék. Gyesről visszamentem dolgozni, (még nincs 3 éves a kisfiam) vagyis még a kiadott szabadságot töltöm. Viszont úgy néz ki, hogy nem jön össze a gyermekfelügyeletének megoldása. Vissza tudok menni GYes-re? Vagy ilyenkor fizetésnélküli szabadságra lehet csak menni?
A munkáltatónak mennyivel előtte vagyok köteles jelezni?

Köszönettel :
E.

pazs # 2012.04.20. 13:02

A gyes és a fizetés nélküli szabi így nem függ össze. Amíg napi hat óránál többet dolgozol (ideértve hogy ennél több munkavégzésre jogosító munkaviszonyban szabadságon vagy), addig nem kaphatsz gyest. Fizetés nélküli szabadságot gyermeknevelés céljára a gyerek hároméves koráig bármikor kérhetsz, a munkáltató köteles megadni. Gyes járhat újra, ha nincs kizáró ok (azaz jövedelemszerzés napi hat óránál több munkavégzéssel).

zita80 # 2012.04.24. 16:52

Fizetés nélküli szabadsággal kapcsolatban szeretnék kérdezni.
Szeretnék kivenni 5 hónap fizetés nélküli szabadságot, külföldi távollét miatt.
A főnököm nem engedi, mert nagyon jó munkaerő vagyok. Annak már utána jártam,hogy ez kizárólag a munkáltatótól függ. Viszont ő azért nem enged el, mert nem akar megegyezni és ezzel azt akarja elérni, hogy én mondjak fel, amit viszont nem szeretnék.
Milyen megoldás van?
Ebben kérnék segítséget.
Előre is köszönöm!

dr.Bodnár Lilla (törölt felhasználó) # 2012.04.26. 20:09

A munkáltató - ebbne az esetben - nem köteles engedélyezni a fizetés nélküli szabadságot.

Vannak esetek, amikor igen.

ibolyaa # 2012.05.07. 04:46

Angol szakos tanár vagyok és szeretnék a családommal kb.egy évre kimenni Angliába ,hogy a tudásomat gyarapítsam.A kérdésem az lenne,hogy köteles-e megadni a munkáltató ,ha kérem vagy csak adható a szabadság.
Esetleg még arra is gondoltam ,hogy nem csak dolgoznék kint ,hanem egyetemre is járnék,egyfajta továbbképzésre.
Válaszát előre is köszönöm Ibolyaa

C a s a b l a n c a # 2012.05.07. 06:37

Nemigen...

sue86 # 2012.06.28. 09:37

Szép napot Mindenkinek!
A következő kérdésem lenne.
Szeretnék 1 évre külföldre utazni, és ez időre fizetés nélküli szabadságot kérni.
A munkáltatóm ezt engedélyezné is, de a könyvelőnk arról tájékoztatta, hogy ilyen esetben nem lehetséges a fizetés nélküli szabadság.
Kérlek segítsetek, hogy ez tényleg így van, és nem lehetséges a fizetés nélküli szabadság.
Azonban, ha ez téves információ, hol találhatok rá valami hivatalos jogszabályt vagy egyéb hivatalos írást.
Nagyon köszönöm a segítséget előre is!
Szép napot Mindenkinek!

nandy # 2012.06.28. 10:02

Az a könyvelő rosszul tudja...

Külföldi utazás miatt valóban nem kötelező a fizetés nélküli szabadság biztosítása, de a munkáltató saját döntése alapján engedélyezheti.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.06.28. 10:13

A könyvelő valószínűleg nem tudja, mi a helyzet ilyenkor a járulékfizetéssel - ami az ő dolga lesz -, és egyszerűbb azt mondania, hogy "nem lehet", mint utána nézni a tudnivalóinak.

sue86 # 2012.06.29. 11:33

Köszönöm szépen a válaszokat!
Mindenkinek szép hétvégét!

diuska86 # 2012.07.14. 10:29

Kedves Fórumozók!
Ha tudna valaki válaszolni az alábbival kapcsolatban,annak nagyon örülnék.
Az álláskeresési járadék összegét befolyásolja-e az,hogy az utolsó 3 hónapot fizetetlen szabin töltöttem?

Orchidea21 # 2012.12.20. 06:51

Segítségüket szeretném kérni!24 hetes kismama vagyok,veszélyeztetett terhes.határozatlan idejű munkaszerződéssel.Sajnos a biztosítási jogviszonyom lejár és nem tarthat az orvos táppénzen.A munkáltatóm szólt,hogy mondjak fel,mivel nem leszek biztosított,munkába nem tudok állni.Nincs lehetőség fizetés nélküli szabadságra esetleg?A munkáltató szerint az nem számít biztosítási időnek:(
Kérem szives válaszukat mi lenne a megoldás!


Tanácsra várva :(