Végrehajtás alatt árverés előtt ingatlant vásárolni


gerbera317 # 2019.06.19. 08:35

A fórummotor lenyelt néhány lényeges szövegrészt, ezért megismétlem

Mivel az ilyen ingatlanok a Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. ingatlan-portfóliójába tartoznak, a vagyonkezelő helyi kirendeltségén (megyei szintű szokott lenni) van ezeknek egy gondnokuk, akinek ezekhez kulcsa van és látogatja. Semmi extra, egy sima szerelőoverallos szakira kell gondolni. (Nyilván nem őt kell megkeresni, hanem a főnökét, aki aztán szól a szakinak.)
A Google a te barátod. Beírod: nemzeti vagyonkezelő "megyeszékhely", és már hívod is az ott talált telefonszámot. Ott a végrehajtás alatt álló ingatlanok ügyintézőjét kéred kapcsolni. Értelemszerű, hogy nem ebédidőben, vagy dologidő után. Például most, 10 óra 27 perckor még alkalmas.
Mondanom sem kell, hogy az ügyintézőt nem untatod nyökögéssel, bocsánatkéréssel meg érdem nélküli információkkal, hanem elmondod, hogy van egy ingatlanárverési hirdetmény, az elhunyt adós jogutódja a Magyar Állam, a hirdetmény ügyszáma "jelvényszám.V.ügyszám/évszám/iratszám." , az ingatlan címe pedig "cím". És hogy a végrehajtó közlése szerint a megtekintéshez a tulajdonossal kell felvenni a közvetlen kapcsolatot, és megkérdezed, hogyan lehet a megtekintést lebonyolítani.

hozee1 # 2019.06.19. 10:54

@gerbera317 Köszi, hívtam, megbeszéltük! :)

Cuckos # 2019.11.17. 20:14

Kedves Mindenki!
Leìrnátok nekem részletesen,hogy hogy zajlik egy árverés?
Pl. Látom a kikiáltási árat utána az felfelé mehet még?
Tényleg mindent részletesen szeretnék tudni.
Aki csinált már ilyet legyen kedves leírni.
Nagyon köszönöm előre is!

drbjozsef # 2019.11.18. 09:37

Cuckos,

Pl. Látom a kikiáltási árat utána az felfelé mehet még?

Egy ilyen kérdés után, én azt tanácsolom, gyorsan verd ki a fejedből ezt a dolgot, és nagyon messzire kerülj el mindenféle árverést. Pláne ingatlanárverést tízmilliókért, az nem az amatőrök terepe, hidd el.

Ha úgy érzed, hogy Te ezt mégis akarod, akkor kezd ott, hogy megtanulod nagyjából kívülről a végrehajtási törvényt. Lehetőleg szóról szóra.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Ha ez megvan, utána kérdezz, ha valami nem világos.

drbjozsef # 2020.01.10. 18:35

Nnadrienn,

Egészen biztosan nincs jelentősége.
Ha még élne, árverés után (minden bizonnyal) az is törlésre kerülne.

De így, hogy már nem él, csak papírmunka kérdése.

MajorDomus # 2020.01.10. 19:20

Na ja!
Csak a földhivatalnál ezt a vevőnek kell bizonyitania.
Mármint ha kéri a törlést. Őket 2025-ben sem tudja meggyőzni hogy a haszonélvező nem ette meg a tortáját a 100.születésnapján.

gerbera317 # 2020.01.10. 20:12

Nem törlik bemondásra. És miért is kell töröltetni?

drbjozsef # 2020.01.10. 20:50

MD,

azért ez csak nem atomfizika. Be lehet szerezni azt az anyakönyvi kivonatot. Aki igazolja, hogy jogos érdeke fűzödik hozzá, az kaphat másolatot.

gerbera,

Mert miért ne? Tiszta tullapot akar.

Nnadrienn # 2020.01.11. 08:51

Köszönöm a válaszokat. Felmerült bennem még egy kérdés. Tulajdonos 1/1-ben a Magyar Állam, de a tulajdoni lapon ott van a holtigtartó haszonélvezeti jog,aki a mai napig él.
Ennek ellenére az árverési hirdetményben az szerepel,hogy:
Tulajdoni hányad:1/1
Sikeres árverés esetén sem törölhető jogok: minden jog törölhető (tehermentes)
Beköltözhető: igen
Sikeres árverés esetén sem köteles kiköltözni: nincs ilyen személy

A hirdetés és a tulajdoni lap között csak szerintem van ellentmondás? ebben az esetben hogy alakul sikeres árverés esetén?

Grave7 # 2020.01.11. 10:28

@Nnadrienn: idézem magamat a "Vevő Jogai - Ingatlan Végrehajtás" (https://www.jogiforum.hu/forum/41/24237) témából (2020.01.09. 14:36):

Ha tehermentes és beköltözhető szerepel az árverési hirdetményben (nem az online adatlap, hanem letölthető pdf az árverési hirdetmény), akkor törlésre fog kerülni a haszonélvezeti jog is (az alábbi szabály alapján).

Vht. 137. §
(2) Nem terheli az ingatlant megszerző tulajdonos tulajdonjogát a haszonélvezeti jog - függetlenül attól, hogy az ingatlan-nyilvántartásba be van-e jegyezve -, ha annak jogosultja a végrehajtást kérő követelésének kielégítéséért felelős, vagy ha azt a jelzálogjog keletkezése után szerződéssel létesítették.

MajorDomus # 2020.01.11. 16:04

Na most akkor él az 1925-ben született haszonélvező vagy sem?
.
Attól hogy nincs kiköltözésre köteles személy,még lehet haszonélvező az ingatlanon.
Ő ugyanis az emlitett kivétellel nem köteles kiköltözni.
.
Az már fontosabb információ,hogy tehermentes az ingatlan!
.
De akkor mi van a h.élvezeti joggal?
.
Az már

Bernie03 # 2020.02.11. 13:48

Kedves Adri001!
Meg tudnád adni az iroda elérhetőségét, aki segített?
Köszönöm!

András H # 2020.02.11. 14:17

Cuckos

Bejelentkezel, befizeted a részvételi díjat, ha nem te nyersz azt vissza kapod, ha te nyertél akkor beszámolódik.
Aztán bemész egy terembe vagy elektronikusan licitálsz ha van kivel versenyezned az ingatlanért.
Attól függően, hogy az ingatlan árverés végrehajtásban vagy normál árverésen van lehet lefelé és felfelé vinni az árat a kikiáltási ártól számítva a megadott licitlépcső öszegével.
Ha végrehajtásban van az ingatlan amire licitálsz és fogyasztói szerződésből eredő követelés van akkor az ingatlant -ha abban valaki ténylegesen lakik - (lakó ingatlan) akkor a 100% ról indul és mehet felfelé attól függ hányan vagytok az ingatlanra és hogy a többieknek mennyire kell az az ingatlan. Ha nincs jelentkező csak te akkor lefelé is viheted az árat normál esetben akár 50%-ig is ha fogyasztói szerződésből eredő követelés akkor csak 70%-ig. Ha háromszor sikertelen az árverés akkor mehet lejebb is az ár -de ennek nézz utána mert fejből nem tudom pontosabban.

Bernie03 # 2020.02.11. 17:55

Kedves Fórumozók!

Érdeklődnék, hogy az árverési hirdetményben szerepeltetni kell mindenféle az ingatlanra vonatkozó terhet?

Ha csak ennyi van írva, hogy vezetékjoggal terhelt,amiről tudom, hogy szolgalmi jog és nem törölhető, több más típusú joggal terheltséget is köteles lenne feltüntetni a végrehajtó ha lenne rajta?

Tudok "örökölni" adósságot?

Előre is köszönöm a segítséget!

MajorDomus # 2020.02.11. 18:16

Igen.
A vizmműnél érdeklődj van e tartozás,mert az nehéz eset.

Adorjan11 # 2020.03.02. 11:22

Kedves Fórumozók!

Az én kérdésem arra vonatkozna, hogy árverésen történt ingatlan vásárlás után terhel e valakit a rejtett hibák miatti szavatosság? Az árverési hirdetményben a végrehajtó az ingatlant 5 éve épültnek jelezte, pedig a valóságban az épület 12 éves, és semmiféle statikai vagy egyéb probléma nem volt jelezve, az hogy az épület jelentősen megsüllyedt csak birtokbaadás után derült ki. Mindemellett több jelentős problémáról csak később szereztünk tudomást, melyek a végrehajtók előtt nyilván nem voltak ismeretlenek. Ingatlan eladásnál az eladót terheli ilyen rejtett hibák miatt felelősség, végrehajtás során vásárolt ingatlannál ez nem áll fenn?

gerbera317 # 2020.03.02. 11:34

több jelentős problémáról csak később szereztünk tudomást, melyek a végrehajtók előtt nyilván nem voltak ismeretlenek.
Honnan veszed ezt a sületlenséget?

Adorjan11 # 2020.03.02. 11:56

Bocsánat, de miért lenne ez sületlenség?
A lakásban a végrehajtók korábban is jártak, látták az állapotokat, amik egyértelműen jelezték, hogy jelentős gondok vannak ott. Vevőként sajnos sok esetben lehetetlen az árverés illetve a birtokbaadás előtt bejutni.

gerbera317 # 2020.03.02. 12:12

A lakásban a végrehajtók korábban is jártak
1) Ezt te honnan tudod? 2) És ha jártak is, miből gondolod, hogy statikai felmérés végett jártak ott? Mire alapozod, hogy ezt a végrehajtónak el kellett volna végeznie?
Vevőként sajnos sok esetben lehetetlen az árverés illetve a birtokbaadás előtt bejutni.
Más ezt úgy oldja meg, hogy nem tesz vételi ajánlatot látatlanban.

Adorjan11 # 2020.03.02. 12:20

gerbera317 köszönöm a hasznos válaszait!

gerbera317 # 2020.03.02. 13:00

Duzzogjál csak. Tudod: hülye kérdésre hülye válasz...
Tudd meg, hogy a végrehajtó nem 'árulja' az ingatlant; ő nem valami ingatlankereskedő vagy -közvetítő. A végrehajtó, mint hatóság, egy kényszereljárásban - amire az árverés a legalkalmasabb - megkísérli pénzzé tenni az ingatlant. Mert egy ingatlant nem lehet a végrehatást kérők között felosztani; hiszen mit is kezdenének vele? Sokkal inkább fel lehet osztani az ingatlanért kapott pénzt. Ha ez sikerrel jár, akkor jó, ha nem, akkor pedig megállapítja a végrehajtó, hogy ez nem járt sikerrel. A végrhajtási eljárás célját a Vht. 5. §-a rögzíti, és ott nem áll olyan cél, hogy "olcsón jó ingatlant kínálni kívülállóknak, akik utána még úgy ugráltatják a végrehajtót, ahogy nekik tetszik". Cáfolj rám, ha esetleg rosszul tudom!
Az árverési hirdetményben közölt adatokat a végrehajtó két másik társhatóság közlését közli tovább. Ezek 1) az ingatlanügyi hatóság (falusi nevén: földhivatal), valamint 2) az önkormányzat adó- és értékbizonyítványa. A végrehajtó ezeket nem bírálja felül, de különösképpen nem szakérti ezeket felül! Ellenben a potenciális árverező bármikor megteheti, hogy nem tesz vételi ajánlatot olyan ingatlanra, amit nem tudott belülről megtekinteni.
Duzzogjál csak...

LoOlita # 2020.03.02. 14:11

Kedves Fórumozók,

Van egy végrahajtás alatt álló ingatlan melyet szeretnénk megvásárolni. (még nincsen árverezve)
A kérdésem az lenne, hogy ha a végrehajtónál teszünk árajánlatot, akkor a jelenlegi tulajdonosnak bele kell-e egyeznie a vételárba?
Vagy a végrehajtó rendelkezhet vele önállóan a végrehajtás alatt?

Válaszotokat előre is köszönöm!

Vadsuhanc # 2020.03.02. 14:23

Az ingatlanárverés nem ingatlankereskedés, így a végrehajtó sem ingatlankereskedő. Javaslom mielőtt ezzel nem vagy tisztában olvasd el a Végrehajtásról szóló Törvényt mivel a kérdésedre is csak annak idézeteivel lehet válaszolni. A kérdéseidre a válasz pedig 1./ Nem 2./ Nem.

gerbera317 # 2020.03.02. 14:29

ha a végrehajtónál teszünk árajánlatot
Nem tehetsz sem ár- sem vételi ajánlatot a végrehajtónak.
akkor a jelenlegi tulajdonosnak bele kell-e egyeznie a vételárba?
Hogy érted, hogy "bele kell-e egyeznie"? Úgy, hogy "szükséges-e a belegyezése", vagy pedig hogy "köteles-e beleegyeznie"? (Nem kéne ilyen kétértelmű kérdéseket feltenni!)
157. § (1) A végrehajtó az ingatlant a felek kívánságára - az általuk meghatározott vevő részére és az általuk megállapított becsértéken - árverésen kívül, de árverési vétel hatályával adja el.
Tehát a végrehajtó az adós és a végrehajtást kérők kérelmére, az őáltaluk megjelölt vételáron, az őáltaluk megnevezett vevőnek adja el az ingatlant. A vevő meg sem szólíthatja a végrehajtót, amíg a felek rá nem mutatnak, hogy "Na figyu, akkor ennek a krepeknak kellene eladni a cuccot ennyiért-annyiért."

LoOlita # 2020.03.02. 14:48

Köszönöm a válaszokat.
Nem vagyok jártas ilyen ügyekben. Nyilván nem mert az ember nem vesz minden héten ilyen házat :)

@gerbera317
Ne haragudj de nekem ez a 3 kérdés ugyanazt jelenti :D
"bele kell-e egyeznie"
"szükséges-e a belegyezése"
"köteles-e beleegyeznie"
Mégpedig azért mert arra lette volna kíváncsi, hogy végrehajtás alatt a végrehajtó a tulaj beleegyezése nélkül eladhatja-e az ingatlant.

Kb már mindent elolvastam hogy mikre kell figyelni, átnéztem a jogszabályokat, meg mindent.

Amiért a kérdésemet leírtam az az, hogy elvileg lehet ajánlatot tenni e-mailben a végrehajtónak amit vagy elfogad vagy nem. (nem én találtam ki hanem mondták, és ezért vagyok bizonytlan)