Ingatlanszerzési illetékkel kapcsolatos kérdés


SanBenedetto # 2018.04.21. 07:08

Tiszteletem!

A kérdésem az, hogy használt lakás vásárlásakor csökkenthető-e az illeték alapja 1 éven belül eladott, más típusú ingatlan (lakóház mélygarázs gépkocsibeálló) értékével?

drbjozsef # 2018.04.21. 08:58

Csak és kizárólag lakás-lakás verzió lehet. Egyik se, sem az eladott, sem a vásárolt ingatlan nem lehet más.
És egyébként január óta már a lakás vétel előtt 3, után 1 évvel eladott másik lakás számít a különbözethez.

drbjozsef # 2018.04.21. 08:59

Lakóingatlanok, pontosabban, tehát lakás helyett ház természetesen lehet.

gabor087 # 2018.04.27. 17:07

Üdvözlöm
Lakásvásárlás előtt állok,illetékfizetéssel kapcsolatos kérdésem lenne.Gyerekkoromban édesapám halála után,testéremre és rám szállt a ház 50-50%-ba aminek a haszonélvezeti joga édesanyámé.Kérdésem az lenne, hogy 32 éves vagyok mennyi illetéket kell fizetnem vásárláskor kettő vagy négy százalékot.
Válaszát előre is köszönöm

drbjozsef # 2018.04.27. 18:18

gabor,

Akkor jár a kedvezmény (tehát 4% helyett 2%), ha 15 millió forintnál nem drágább forgalmi értékű lakóingatlant vásárolsz. Afölött nem jár. A teljes ingatlan ára kell 15millió alatt legyen.

A többi feltételnek megfelelsz, özvegyi joggal terhelt tulajdon nem számít :

1990. évi XCIII. törvény az illetékekről
...
26. §
...
(6) Az illetékkötelezettség keletkezésekor a 35. életévét be nem töltött fiatal az első lakástulajdonának (tulajdoni hányadának) megszerzése esetén az egyébként fizetendő illeték 50%-ig terjedő kedvezményre jogosult, ha az egész lakástulajdon forgalmi értéke a 15 000 000 forintot nem haladja meg. Ilyen forgalmi értékű lakás tulajdoni hányadának megszerzése esetén a vagyonszerzőt a szerzett tulajdoni hányaddal arányos mértékű kedvezmény illeti meg.
...
(9) A (6) és (15) bekezdés alkalmazásában első lakástulajdont szerzőnek az minősül, akinek nincs és nem is volt lakástulajdona, lakástulajdonban 50%-ot elérő tulajdoni hányada, lakástulajdonhoz kapcsolódó, az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett vagyoni értékű joga. A kedvezményre való jogosultság megállapításánál figyelmen kívül kell hagyni az özvegyi haszonélvezeti joggal terhelt, továbbá az olyan lakástulajdont, amelyet nagykorú vagyonszerző esetén a nagykorúság elérését megelőzően idegenítettek el. Nem minősül első lakástulajdont szerzőnek az, aki a (6) vagy (15) bekezdés szerinti kedvezményt az illetékkötelezettség keletkezését megelőzően igénybe vette. A kedvezmény igénybevételéről, valamint a kedvezményre jogosító feltételek fennállásáról a szerző félnek az illetékfizetési meghagyás jogerőre emelkedéséig kell nyilatkoznia.

Tiborrr # 2018.04.27. 22:17

Üdvözletem!

A feleségemmel újépítésű lakást veszünk 45M forintért, ehhez 10M CSOK-ot is tervezünk igénybe venni, és 50-50%-ban leszünk tulajdonosok. A mostani lakásunk tulajdonosa 20M forint értékig a feleségem, 16M forintig pedig én vagyok (összesen 36M forintért adjuk el). Ezen kívül én tavaly eladtam egy 18M forintos lakást is.

Jól gondolom, hogy az illeték alapja a CSOK-kal csökkentett 35M forint, aminek az 50-50%-a, 17,5M lenne az alap fejenként, de mindketten beszámíthatunk 1-1 eladást cserepótló illetékkedvezményként? Így a párom esetén az illeték 0 forint lesz, az én esetekben pedig ha sikerül a tavalyi eladást beszamítani, akkor 0, ha pedig csak a lakásunk utáni 16M forintot, akkor 1,5M 4%-a, 60 000 forint?

Köszönöm előre is a segítséget!

drbjozsef # 2018.04.28. 12:29

Tiborr,

szerintem jól gondolod.

Feleségednél 20M lakástulajdon helyett 17,5M lesz, tehát nincs illeték, nálad 18M helyett lesz 17,5M.

Az illetéktörvény szerint egy vétellel szemben egy eladást lehet szembeállítani, de több lakás(tulajdon) eladása esetén a kedvezőbb illetékalapot eredményező EGYIKET lehet, választás szerint.

Ne felejtsétek vételkor jelezni az ügyvédnek a B400 adatlap kitöltésekor, hogy illetékkedvezményt vennétek igénybe.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

21§ (1), (2) és (4) bekezdés, ami ezt írja.

O.Andrea # 2018.04.29. 18:05

Tisztelt Szakértő!

Ingatlan vásárlás előtt állok. Kérdésem illetékkel kapcsolatos.
Édesapám ajándékozás útján testvéremre és rám iratta a szülői ház tulajdonjogát 50-50%-ban, édesapám haszonélvezeti joggal bír.

Most saját ingatlant vásárolnék (a későbbiekben vagy eladásra kerül a szülői ház vagy testvérem marad benne). A megvásárolni kívánt ingatlan eladási ára nem haladja meg a 15 millió forintot, én 35 év alatti vagyok. Ha jól tudom ezzel a két feltétellel mentesülnék az illeték megfizetése alól, de hogyan befolyásolja ezt a szülői házból származó tulajdonjogok? Hány százalékos illeték megfizetésére vagyok kötelezett?

Segítségét előre is köszönöm!
Üdvözlettel, Andrea

drbjozsef # 2018.04.30. 18:49

Kedves Andrea,

Hárommal a kérdésed alatt van bemásolva a törvény szövege.

Fiatal első lakásvásárlóként az illeték felét kellene megfizetned (tehát nem illetékmentes), ha megfelelnél a feltételeknek, de sajnos nem felelsz meg. Ha ajándékozás jogcím mellett tartotta meg édesapád a ház haszonélvezeti jogát, akkor nem jár a kedvezmény neked, mert csak örökléssel szerzett ingatlan számít kivételnek, amikor a túlélő házastárs törvény alapján kapja az özvegyi haszonélvezeti jogot a leszármazók tulajdonjogán.

Vagyis a vételár 4%-át kell illetékként befizetned.

Illetékmentes akkor lenne a vásárlás, ha új építésű lakást vásárolnál. Akkor 15 millióig illetékmentes, és 30 millió alatti lakásnál csak a 15 feletti részre kellene fizetni, és ehhez még fiatalnak sem kell lenni, és a lakástulajdon sem számít.

drbjozsef # 2018.04.30. 18:50

Illetve, még akkor járhat a kedvezmény, hogy ha édesapád 18 éves korod előtt ajándékozta neked a tulajdonrészt.

tmsnmeth80 # 2018.05.01. 17:55

Kedves Szakértők!

Szeretnék vásárolni 3db 1970-es építésű külön helyrajzi számmal rendelkező 4 négyzetméteres társasházi tárolót. megnevezése: tároló, tulajdoni hányad: 1/1, jellege: nem lakóingatlan.

Magánszemély vagyok.

Nem minősül lakóingatlannak, így értékesítése Általános Forgalmi Adóval terhelten történik.

Azt szeretném kérdezni, hogy mennyi a mértéke az Általános Forgalmi Adónak?

Ebben az esetben az Eladónak vagy a Vevőnek kell ezt fizetnie?

Ha megvásárlom a tárolókat pontosan melyik hatóságoknak és milyen költségeket kell fizetnem?

Csuklósbusz # 2018.05.07. 17:34

Üdv!

Vásároltam egy ingatlant 6 hónapja de még nem küldték ki az ingatlanszerzési illetéket. Félek hogy késedelmi kamattal fogják küldeni. Hogyan és kinek kell szólnom hogy fizetni szeretnék, csak elfelejtettek csekket küldeni?

zabu # 2018.06.09. 22:06

Tisztelt Szakértő!

Idén vásárolunk 39,3 M Ft-ért egy új házat, CSOK-kal.

2 évvel ezelőtt eladtunk egy házat 15,3 M Ft-ért.

A nekünk járó, vissza nem térítendő CSOK: 6,2 M Ft.

Ebben az esetben ugye a 6,2 M Ft levonható az illetékalapból?

Jól gondolom, hogy az illetékalap 17,8 M lesz?

Még egy kérdés: hallottam, hogy a CSOK-os új lakás esetében 40 M Ft lesz a felső határ illetékkedvezmény érvényesítéséhez. Ez valós? (600.000 Ft szerepelt a cikkben)

Köszönöm!

drbjozsef # 2018.06.10. 10:36

Igen, az illetéket 17,8M után kell fizetnetek.

Én nem hallottam még változásról, bár időszerű lenne, a 30M felső határ ezer éve van benne, amikor azért még egy igen tisztességes házat lehetett venni Budapesten is. Most meg egy garzon kb.

Mindenesetre a per pill hatályos illetéktörvényben még a 30 milliós határ van.

zabu # 2018.06.10. 13:30

Köszönöm a választ, itt találtam a 40M-ről:

http://www.kormany.hu/…csokkentesek

Amennyiben ez a 40M mégse lenne érvényben, akkor is maradna az illetékalap 17,8 M?

Arra gondolok, hogy akkor a 30M fölötti házak esetében milyen kedvezmény vehető igénybe?

Köszönöm!

drbjozsef # 2018.06.10. 19:24

Megmondom őszintén, hogy lövésem nincs, mi a fenére utalhatott itt a költő. Olyan, hogy "600.000. forintos illetékkedvezmény" fogalmam sincs mi lehet.

Én lefogadom, hogy nem "illetékkedvezményt", hanem "kedvezményt" akart írni, mert az egy gyerekes CSOK-ot pont most emelték 6kilóra, miközben enyhítettek a szabályokon, bár amennyire tudom, a négyzetméterár maximumot eltörölték, nemcsak 40millió, hanem drágább is lehet, de ebben nem vagyok biztos.

menty # 2018.07.22. 11:00

Kedves Szakértők!

2018. Januárban vásároltunk lakást feleségemmel 50-50 százalékban. Van egy régi lakás az én tulajdonoban 100 %ban itt csak Édesapám a haszonélvező. Vállaltuk hogy a régi lakást egy éven belül cserét pótló vétellel eladjuk. B 400as adatlapon viszont feleségemnél is be lett jelölve hogy vállalja a másik lakástulajdon eladását holott Ő a régi lakásban nem tulajdonos.
Kérdéseim:

  • kell e jeleznem ezt a nav felé, vagy az ügyvédnek aki az adásvételit készítette?
  • olyat olvastam, hogy ha jogosulatlanul vettük igénybe akkor az illeték háromszorosát kell visszafizetni. Ez a veszély fenn áll nálunk?
  • ha nem sikerül eladnunk 1 éven belül a régi ingatlant akkor a 4% illeték összegére 0,9 % jegybanki alapkamat kétszerese jön rá pótilletéknek. Tehát 40M új lakás vételár 1,6M illeték plussz 28.800 ft pótilleték. Más egyéb költség nem keletkezik?

Köszönöm szépen segítségüket előre is!

drbjozsef # 2018.07.23. 05:35
  1. Ha az ügyvéd jelölte be hibásan, neki jelezném. Egyébként nem tudom, hívd fel a NAV-ot
  2. Szerintem ez nem erre vonatkozik. Ha nem ad el lakást időben, teljes illetéket fizet, tehát nincs jogosulatlan igénybevétel. Vagy kiszabták már határozattal a csökkentett illetéket?
  3. Szerintem nincs más, sőt, még ezt se biztos hogy rávágják.
menty # 2018.07.25. 04:38

Köszönöm szépen a választ.
Fel is hívtam a NAVot. Egy nyilatkozatot kell nekik feladni amiben leírjuk, hogy az adatlap hibásan lett bejelölve és kérjük Feleségemnek az illeték megállapítását.
A pótilletékre is ugyanazt mondták.
Üdv

Csilla.csilla # 2018.07.25. 08:34

Tisztelt Szakértők!
Lakásvásárlás előtt állok. A megvásárolni kíván lakás új építésű, ára 29.900.000 Ft.
A lakáshoz kötelezően parkolóhelyet is kell vásárolni. Ez a szerződésben pontosan: "a lakáshoz rendelt felszíni parkolóhely kizárólagos használati jog" ként szerepel. (Külön helyrajzi száma nincs.)Ára 750.000 Ft.
Ebben az esetben hogyan alakul az illeték / adófizetési kötelezettség? (Ha jól tudom új építésű lakás esetében, amennyiben az ingatlan vételára meghaladja a 15 millió forintot de nem éri el a 30 millió forintot, csak a két összeg különbözetére kell megfizetni az illetéket. Azonban most azzal riogatnak, hogy az illeték kiszámításakor a parkolóhely használati jogának árát is hozzáadják a lakás árához, így már átlépi a 30 millió Ft-ot és a teljes vételár után meg kell fizetnem az illetéket.)

Köszönettel:
Cs.Csilla

lajcsó # 2018.07.25. 10:04

"most azzal riogatnak, hogy az illeték kiszámításakor a parkolóhely használati jogának árát is hozzáadják a lakás árához,"
Ha a szerződésben meg van bontva a lakás vételára és a parkolóhely használati jogának értéke, akkor nem valószínű, hogy összevonják a kettőt. Szerintem nem is lenne kellő alap a kettő összevonására.

drbjozsef # 2018.07.25. 10:41

Azért az, hogy nincs külön helyrajzi száma, vagyis a lakás albetétéhez tartozik, amit megvásárol, akkor az azért már felveti a használati jog álruhájába bújtatott trükközést szerintem.
Ennyi erővel külön a konyhára is vehetne használati jogot, és akkor már csak 14 millió a lakás.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.07.25. 12:26

Logikai hibát vétettél. Az alaptétel és az általad vélt következmény között valójában nincs ilyen kapcsolat. (Pontosabban nem szükségszerű.)

Az analógia is rossz, mert a konyha a lakás helyisége, a parkolóhely pedig nem az, túl azon, hogy közös tulajdonú épületrész.

Korábban építkezésnél a garázs költségét kivették a teljes költségvetésből - akkor is, ha a lakóházban volt -, mert arra nem járt a kedvezményes kölcsön.

lajcsó # 2018.07.25. 18:10

Azért sem lehet összevonni a kettőt mert az egyik ingatlan (lakás) a másik viszont nem (használati jog).

drbjozsef # 2018.07.25. 20:07

Igaz.
Valamiért a lakáshoz tartozónak vettem a kérdező leírása alapján, de nyilván közös tulajdon, és nem tartozik a lakáshoz valójában, így a használati jog simán megáll önmagában. (Már ha nincs feltűnő értékaránytalanság, de ez nem tűnik annak)