Ingatlanszerzési illetékkel kapcsolatos kérdés


SzekaSzava # 2017.05.10. 12:58

Tisztelt Jogi fórum!

Segítséget kérek az alábbiakban. Férjem tulajdonában van 1/1 tulajdonban a lakás, ahol élünk és amit 2006-ban vásárolt.

Ezt most szeretnénk eladni 26 millió forintért és venni egy másik házat belőle 28 millió forintért, úgy hogy a CSOK ot is 1.430.000 Ftot igénybe vennénk használt lakásra 2 gyerek után.

Ha jól értesült vagyok akkor itt a CSOK miatt már a vásárolt ingatlanban 1/2 a férjem tulajdonrésze és 1/2 az én tulajdon részem.

Ilyenkor hogyan fizetjük meg az illetéket a vásárolt házra? Kinek mennyi illetéket kell fizetnie?
Köszönöm a segítséget!
SzekaSzava

drbjozsef # 2017.05.10. 16:22

Ha egy éven belül van az eladás meg a vétel, akkor csak a különbözet után kell illetéket fizetni.
Vagyis a férjednek nem kell, mert kevesebbért vásárol, Neked viszont kell, a 14millióból még vond le a csok felét (meg ügyvédi költséget, meg amit lehet, ld. nav kalkulátora), és az lesz az illetékalapod.
Férjednek amúgy adót sem kell az eladás után fizetni (mert öt évnél régebbi a szerzés).

Annak nézz utána, vagy kérdezz itt, hátha tudja valaki, hogy kötelező-e az 50-50% tulajdon. Az, hogy házastársak esetén mindkettőnek kötelező tulajdonrészt szereznie, az biztos, de nem tudom, lehet-e eltérni a felezéstől. Tartok tőle, hogy házasok esetén nem, de hátha.

drbjozsef # 2017.05.10. 16:31

A CSOK GYIK-ban ezt talaltam :

Jogosultak vagyunk-e az új szocpolra, ha a bővítendő házban az élettársam nem tulajdonos?

Válasz: A CSOK igénylésére akkor jogosultak, ha a kérdéses ingatlanban az élettársak, vagy a férj és a feleség is tulajdonos már a CSOK-kérelem benyújtásának időpontjában. A tulajdoni hányadot azonban a jogalkotó nem szabályozta, így nem kell, hogy például 50-50 százalékban legyen tulajdonrészük a házban.

Ha papíron még házasok vagyunk, de a közeljövőben elválok a férjemtől, akkor igényelhetek-e CSOK támogatást két közös gyermekünk után, akikkel újonnan vásárolt lakásba szeretnénk költözni?

Mivel még házasok, ezért elvileg igénybe vehető a két gyermek után a CSOK. Viszont ebben az esetben a vásárolandó ingatlanban a férjnek és a feleségnek is mindenképpen tulajdonrészt kellene szerezni, különben az új szocpolra már nem jogosultak.

Meg ezt :

A megvásárolt lakásban kizárólag a támogatott személyek szerezhetnek tulajdont. Házastársak és élettársak esetén a lakásban mindkét félnek az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett tulajdonnal kell rendelkeznie.

Ez alapján szerintem nem kötelező az 50-50%.

Esetetekben illetékfizetés szempontjából optimalizálva kb. a 93%-7% lenne a legolcsóbb a férjed javára. Ekkor neki a 26milla lenne kb a része, tehát nem kell adót fizetni, neked meg csak egy kis rész után kellene. Durva sacc volt, utána kell számolni azért.

Illetve, megjegyzem, hogy ezzel most lehet spórolni, de később, egy esetleges vitánál (pl. válás) jelenthet gondot az ilyetén elosztás. De ez sok mindentől függ.

Szilárd21 # 2017.05.10. 17:35

Kedves Szakértők,

Nem tudom melyik témába kellett volna feltennem a kérdést, de hátha itt is választ kaphatok.

Egy olyan kérdésem lenne, hogy a Földhivatalból kikértünk egy összefoglaló határozatot, és meglepetésünkre van egy Adó és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal által jegyzett jelzálogjog 2006ra. A szántóföldnek 4 tulajdonosa van.

Mit is jelent ez a jelzálogjog?
Mi semmilyen tartozásról nem tudunk a mi részünkről amit nem fizettünk volna meg, egyébként a díj 16189 Ft. Jelzálogosítva sincs semmink.

A két másik tulajdonos 2004ben került bejegyzésre.
Míg édesanyám 1997 édesapám 2008-ban! Ezt csak azért írom, mert ha mi nem fizettünk meg valamit, akkor időben rengeteg idő eltelt. De a 2004ben jegyzett tulajdonosok után nem sokkal lett ez a jelzálogjog jegyezve.

Igazából utána lesz ennek járva, ezt csak azért kérdeztem meg, mert bosszant minket, és hogy addig is hátha valamit megtudunk. :) Bár lehet nem is jól tettem fel a kérdést és kusza, de remélem érthető.

Előre is köszönöm az esetleges válaszokat! Szép estét!

SzekaSzava # 2017.05.11. 15:03

Köszönöm a segítséget! Hasznos információt kaptam. 1 éven belül van a csere így csak nekem kell fizetnem.

lajcsó # 2017.05.11. 18:39

"a Földhivatalból kikértünk egy összefoglaló határozatot"
Az meg mi?

drbjozsef # 2017.05.12. 06:38

Szilárd,

ha a föld tulajdoni lapját kértétek ki, akkor azon láthatjátok a bejegyzett terheket.

Ha ez egy osztatlan közös tulajdon, akkor valamelyik tulajdonos tartozására bejegyzett jelzálogot csak és kizárólag az ő tulajdoni hányadára kell legyen bejegyezve.
Nézzétek meg a bejegyzést, kihez kapcsolódik.

Ha nem hozzátok, akkor jó, a ti részetek tehermentes. Ha mégis, és tudomásotok szerint nincs tartozásotok, akkor gond van. Ha ez van, akkor az ott bejegyzett jelzálog jogosultnál kell érdeklődnötök, hogy mi a fene ez.

6zjth # 2017.05.12. 11:41

Tisztelt Ügyvéd Úr!

A tények: Férjemmel vásároltunk egy használt lakást 15,6 millió forint értékben. Mind a ketten 35 év alattiak vagyunk, de mivel a 15 millió forintot meghaladja a vételár, így a teljes összegre 4% -os adót kell fizetnünk.
A lakás vásárlásához kaptunk 1.430.000Ft- CSok-ot.Az ügyintézőtől azt a tájékoztatást kaptam, hogy ez kivonásra kerül a vételárból, így már csak 14.170.000Ft után kell adóznunk, de még így is a 4%-ot. Az ingatlan vételárában volt OTP Lakástakarék pénztár is kb. 3.000.000Ft, amelyben az állami támogatás kb. 400.000Ft. Érdeklődnék, hogy a fentebb írt 14.170.000Ft tovább csökkenthető-e a lakástakarék pénztár révén nyújtott állami támogatással, vagy az, ez esetben teljesen mindegy. Válaszát előre is köszönöm!

drbjozsef # 2017.05.12. 17:19

6zjth,

Az illetéktörvényben egészen pontosan csak ennyi van :

"21. §133 (1)134 Ha a lakástulajdon szerzője a vásárláshoz vissza nem térítendő, lakáscélú állami támogatásban részesül, ennek összegét a lakástulajdon forgalmi értékből le kell vonni."

Eszerint szerintem jár, bár ez laikus véleményem, sajnos konrétat nem tudok róla.

Én azt tenném, hogy a lakás megvásárlása előtt beszerezném a CSOK-ról, és a lakástakaréktól is valamiféle igazolást (nem tudom pontosan mi kell, majd az okiratot szerkesztő ügyvéd megmondja, kérdezzétek meg előre), és mind a kattőt csatolnám, és amikor kitölti az ügyvéd a B400 nyomtatványt, akkor két dokumentum csatolását jelölném be.

Úgyis a NAV szabja ki az illetéket, majd vagy figyelembe veszik a lakástakarékot is, vagy nem, utóbbi esetben legfeljebb kérsz tőlük indoklást is ha nem adnak automatikusan.

lajcsó # 2017.05.12. 18:29

"a lakás megvásárlása előtt beszerezném a CSOK-ról, és a lakástakaréktól is valamiféle igazolást"
Ha nem adnak igazolást akkor csatold a támogatási szerződéseket!
A vásárlás előtt még korai bármilyen igazolást kérni, hiszen a támogatásokról az adásvételi szerződés létrejötte után döntenek.
Egyébként, az Illetéktörvény értelmező rendelkezése sem határozza meg a vissza nem térítendő lakáscélú állami támogatás fogalmát.

Gabor2424 # 2017.05.12. 20:58

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Ingatlanvásárlás előtt állunk, egy olyan ingatlant szeretnénk megvásárolni lakás céljára ami jelenleg nyaralóként van használatban.
Tudva arról hogy míg a lakás 5 év, a nyaraló eladása 15 év után lesz SZJA. mentes, a következőket kérdeznénk:

  • Kell arról valamikor nyilatkoznom hogy milyen célra vásárlom az ingatlant?
  • Mi dönti el azt hogy egy ingatlan lakásnak vagy nyaralónak minősül?
  • Ha esetleg nyaralónak veszem meg, majd úgy adom el hogy több mint 5 évig lakásnak használtam, törvény szerint lakásként adhatom el?
  • Milyen feltételeknek kell a lakáshasználathoz teljesülniük?

Válaszát, javaslatát előre is köszönöm!

lajcsó # 2017.05.13. 05:26

"Tudva arról hogy míg a lakás 5 év, a nyaraló eladása 15 év után lesz SZJA. mentes"
Rosszul tudod. Minden ingatlan eladásból származó jövedelem 5 év után mentes az adó alól.

Gabor2424 # 2017.05.13. 15:05

Köszönöm a választ.
Az információm innen volt: http://officina.hu/…tlan-illetek
A Nem lakás céljára szolgáló ingatlanok pont alatt.

lajcsó # 2017.05.13. 15:12

A szerzést követő 5 év utáni adómentesség valamennyi ingatlanra érvényes! Igaz, csak 2017 január 1 után.

drbjozsef # 2017.05.13. 17:14

Gabor,

egyébként meg az ingatlan tulajdoni lapja határozza meg, hogy melyiknek minősül, nem az, hogy te mit csinálsz benne, mge miről nyilatkozol.
Ha a panel társasház 7. emeletén lovat tartasz, az nem lesz istálló, ahogy a tanya mögötti pajtában is berendezkedhetsz életvitelszerűen, attól az nem lesz lakás.
De a kérdésed szempontjából mindegy persze.

Szilárd21 # 2017.05.14. 19:12

Kedves drbjozsef,

Köszönöm szépen a válaszát, megfejtettük! :)
Nem a mi jelzálogunk!

tibi59 # 2017.05.18. 16:49

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Kérdésem a következő:
Vállalkozó által újonnan épített új lakás tulajdonjogának megszerzésének minősül-e az, ha a saját telkemen építtetek házat generálkivitelezővel? A telek 4 éven belül lett megvásárolva, a telek után ily módon nem kellett illetéket fizetni. De vajon kell-e illetéket fizetnem a házépítés után?
Amennyiben jól értelmezem az illetéktörvényt, akkor új lakás "vásárlása" esetén 15 millió Ft felett illetéket kell fizetni. Építkezés esetén ez az illetékfizetés csak akkor érvényes, amennyiben a vállakozóé a telek?
De ha telek az enyém, akkor a (generálkivitelezői) házépíttetés is illetékmentessé válik?

Köszönöma választ előre is.
Tibor

bogika84 # 2017.05.31. 17:36

Tisztelt Ügyvéd Úr!

A kérdésem a következő lenne:férjemmel 1/2-1/2 arányban vettünk egy családi házat 24000000ft-ért.Én 35 év alatt vagyok,igányelhetem e a rám eső 12mil-ftra a 2%-os illeték kedvezményt?Mivel 1430000 CSOK-ot és állami lakástakarékot is igánybe vettünk,ezek levonhatók e a vételárból,és ezt kinek kell intézni,mert az ügyvédünk meg sem említett ilyen lehetőséget.

Köszönettel

drbjozsef # 2017.06.01. 07:55

bogika,

Én 35 év alatt vagyok,igányelhetem e a rám eső 12mil-ftra a 2%-os illeték kedvezményt?

Nem. Ez a kedvezmény csak akkor jár, ha a vásárolt lakás forgalmi értéke nem több, mint 15 millió forint. Itt nem számít a résztulajdon.

Mivel 1430000 CSOK-ot és állami lakástakarékot is igánybe vettünk,ezek levonhatók e a vételárból,és ezt kinek kell intézni,mert az ügyvédünk meg sem említett ilyen lehetőséget.

Pedig kellett volna, legalább illet volna megkérdeznie, hogy megillet-e titeket valamilyen kedvezmény. Ezeket a kedvezményeket is a B400 nyomtatvány (https://nav.gov.hu/…ok/B400.html) kitöltésekor kellett volna jelezni a NAV-nak, ezt a földhivatali beadáshoz csatolni kell.
Kérdezzétek meg az ügyvédet, aki intézte az adásvételt, hogy mi van ezzel.

drbjozsef # 2017.06.01. 08:03

tibi,

Ha építkezel a saját telkedre, akkor nincs illeték. Akár Te csinálod, akár kalákába a szomszéddal, akár egyesével hívod a szakikat, akár generálkivitelezővel csináltatod. Te ilyenkor az ÁFA-val járulsz hozzá az új stadionokhoz, nem illetékkel.

A telket megveszed, azután 4% illeték van, de ha 4 éven belül felépül rá a ház (használatbavételi), akkor azt is elengedik.

Ha a telek a vállalkozóé, akkor vagy megveszed tőle, és a fentiek szerint építkezve nincs illeték, vagy megállapodsz vele, hogy felépíti a házat, és a használatbavételivel veszed meg tőle. Ekkor kell a 15 millió felett illetéket fizetned.

lajcsó # 2017.06.01. 10:20

"az ügyvédünk meg sem említett ilyen lehetőséget."
Ettől függetlenül a kolléga még bejelölhette a kedvezményt a B400-as adatlapon. Tényleg utána kéne járni a dolognak!

korrekt54 # 2017.06.12. 14:31

Tisztelt Ügyvéd úr !

A mai napon kaptam kézhez a NAV által kiküldött illetékfizetési kötelezettségem, amely 13 millió forint 4 %-ról szól. Az ingatlan amit januárban vettem, ténylegesen 13 millió volt, de a vételt megelőzően novemberben eladtam egy ingatlant 7 millió forintért. Az ügyvéd azt mondta, hogy a különbözet után kell fizetnem a 4 % illetéket.
Nekem az egész 13 millió után számolták ki az 520.000.-Ft-ot.
Mit tudok csinálni ? Az ügyvédem rendbe fogja tudni hozni a hibát ?

lajcsó # 2017.06.12. 14:54

Szerintem még a határozat jogerőre emelkedése előtt fordulj közvetlenül a NAV-hoz! Vidd magaddal mindkét szerződést meg a határozatot!

korrekt54 # 2017.06.12. 15:09

Félek, hogy elfelejtette az ügyvéd kitölteni azt a nyomtatványt, amit ez ügyben kellett volna.

lajcsó # 2017.06.12. 16:55

Attól függetlenül még jogosult lehetsz a kedvezményre.