Ingatlanszerzési illetékkel kapcsolatos kérdés


Kovács_Béla_Sándor # 2018.12.02. 21:46

Amíg nem kapod meg a fizetési meghagyást, minek fizetnél? De azért az elévülésben olyan nagyon ne reménykedj.

Anack # 2019.01.07. 12:27

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Férjemmel idén szeretnénk vásárolni új építésű házat 31 mFt értékben, 50-50%-os tulajdoni résszel. Mindketten 35 év alattiak vagyunk. Igénybe szeretnénk majd venni a két gyermekes CSOK-ot (2,6 mFt). Ebben az esetben mekkora összegű illetékfizetésre számíthatunk?

Ha a ház értéke csak 30mFt lenne, akkor milyen összegű illetékfizetésre vagyunk kötelesek?

Előre is köszönöm válaszát!

drbjozsef # 2019.01.07. 12:33

Ugyanannyi.

A Itv. 21§(1) szerint a vételárból levonható a vissza nem térítendő állami támogatás.

Esetetekben, ha a vételár kevesebb, mint 32,6 millió, akkor jár kedvezmény.

Ha 31M a vételár, akkor 31-15-2,6 milló után fizettek ketten együtt 4% illetéket. (Itv. 26§(1) f pont)

Ha jól számolok 1/2-1/2 hányad esetén fejenként 268.000.- forintot kellene fizetnetek.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

drbjozsef # 2019.01.07. 12:33

(mármint 30 és 31 M esetén nyilván nem ugyanannyi az illeték, úgy értettem, hogy UGYANÚGY jár a kedvezmény)

ritus184 # 2019.01.13. 21:41

Tisztelt Szakértők!
Kérdésem illeték kedvezménnyel kapcsolatos és részben hasonló ahhoz, amit itt a fórumban Ködmön tett fel 2018 október 19-én.
Esetünkben 2016 szeptemberében eladtunk egy lakást, 1/2, 1/2 tulajdoni hányaddal rendelkeztünk, férjem és én, a lakást 18 millió Ft-ért értékesítettük.
2017 áprilisában férjem 1/1 vásárolt egy házrészt, amely során kb. 1,5 millió Ft vételár után érvényesítette az illeték kedvezményt az előbb említett eladott lakásra vonatkozóan.
Most készülünk venni, szintén 1/2 1/2 tulajdoni arányban egy telket, amelynek vételára 18 millió Ft lesz.
Az világos, hogy egy vásárlással szemben egy értékesítést lehet figyelembe venni. Az én 1/2 részem után igénybe veszem az illeték kedvezményt, de lehetséges-e vajon, hogy a tavalyi, kis értékű ingatlan után férjem most utólag mégis befizeti az illetéket, és a most vásárolandó telek után igényli az illeték kedvezményt?
Vagyis ebben a konkrét esetben utólag befizeti a 1,5 millió Ft értékű vásárlás után a 4% illetéket és most vásárolandó telek után 0 Ft illeték fizetési kötelezettségünk származik?
Köszönöm előre is a választ!

drbjozsef # 2019.01.13. 22:33

Nem lehet.

Te se veheted igénybe a kedvezményt, és ő se, azért az egyszerű oknál fogva, hogy ez az illetékkedvezmény csak és kizárólag lakásingatlanokra jár - az eladott és a vett is az kell legyen.

Telekre nem jár.

drbjozsef # 2019.01.13. 22:37

Viszont telek vásárlásra van egy olyan kedvezmény, hogy ha nyilatkoztok most, hogy 4 éven belül építkeztek rá, akkor most felfüggesztik az illetéket, és ha meg is szerzitek a használatbavételit/hatósági bizonyítványt (a csak bejelentés köteles építkezéseknél), és ezt határidőig be is jelentitek (!), akkor törlik a telek illetékét.

ritus184 # 2019.01.16. 21:34

Kedves drbjozsef, köszönöm a választ, sajnos ez nem jó hír, de legalább már tájékozott vagyok.

zitac77 # 2019.01.17. 19:57

Tisztelt Szakértők!

Rendkívül tájékozatlan és gyakorlatlan vagyok, valószínű többek számára banális kérdésem lesz:

Szeptemberben lakást vásároltam, és most megkaptam a tulajdonjog megszerzése után fizetendő illetékfizetési meghagyást. Szeretnék részletfizetési kérelmet beadni, de órák óta keringek az ügyfélkapun keresztül a nav felületeken, de sehol sem találok egy dokumentumot, amit le/kitölthetnék.

Hogyan lenne a legegyszerűbb és leggyorsabb beadnom az ingatlan illetékfizetésére vonatkozó részletfizetési kérelmet a hatóságnak?

Nagyon köszönöm előre is a válaszokat!

drbjozsef # 2019.01.18. 06:46

zitac77,

Én ezt találtam a 30. információs füzetben :

A papír alapú kérelmet – az eljárás gyorsítása érdekében – célszerű az adó- és vámigazgatóságokon rendszeresített nyomtatvány teljes körű kitöltésével benyújtani a hatósághoz. A nyomtatványok megtalálhatóak a NAV internetes honlapján (www.nav.gov.hu) a „Letöltések" → „Adatlapok, igazolások, meghatalmazás-minták" → „Adatlapok fizetési könnyítésre és/vagy mérséklésre irányuló kérelmek elbírálásához" menüpontban.
Lehetőség van a fizetési kedvezményre irányuló kérelem elektronikus úton történő előterjesztésére is. (Az elektronikus ügyintézés feltétele, hogy az adózó, illetőleg az adózó képviselője a vonatkozó jogszabályok szerint ügyfélkapus jogosultsággal rendelkezzen. Az
elektronikus kérelem benyújtásának részleteiről a www.nav.gov.hu „Letöltések” → „Nyomtatványkitöltő programok” menüben található részletes tájékoztatás).

Próbálj keresgélni az utóbbiban. Szerintem ugyanazt a nevet kell keresd.

Nem vagyok biztos benne, de szerintem az ÁNYK fog kelleni, és talán ez :

http://nav.gov.hu/…k/fam01.html

Telepíteni kell mindkettőt (ha adóbevallást adtál már be elektronikusan, akkor az ÁNYK megvan, csak a nyomtatvány kell az ÁNYK-n belül telepíteni), és az ÁNYK-n keresztül lehet beküldeni az ügyfélkapuba.

labf # 2019.01.21. 11:42

Tisztelt Szakértő!

Férjemmel vásároltunk egy 59 000 000 Ft értékű új építésű -vállalkozó által épített- házat, melynek 50-50%-ban lettünk tulajdonosai.
Az előző házunk a 1/1 arányban a férjem nevén van, melyet most adtunk el 42 000 000 Ft-ért.
Az új ház vásárlásánál igénybe vesszük a két gyermekre járó vissza nem térítendő állami támogatást (CSOK) 2 600 000 Ft értékben.
Szeretném megkérdezni, hogy jól számoltam és értelmeztem az illetéktörvényt, ha a rám eső illeték durván 1 000 000 Ft, a férjem viszont nem kell, hogy fizessen?
Illetve a 15 000 000 Ft-ra járó illetékkezdvezmény vonatkozhat ránk az új ház miatt?
Köszönettel:
B.F.

drbjozsef # 2019.01.21. 12:45

Igen.

Férjed nem fizet (mert kevesebbért veszi a tulajdonrészét. Bár vannak értelmezések, hogy ha csak 1/2 részt vesz, akkor az eladott lakás árának csak 1/2-ét lehet beszámítani, de szerintem az téves).

Te 1.154.000.- forintot fizetsz (a CSOK fele vonható csak le a te részedből).

A kedvezmény nem játszik, az egész ingatlan értékének kellene 30 millió alatt lennie.

labf # 2019.01.22. 16:45

Köszönöm a választ.

A.Beata # 2019.01.24. 20:47

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Szeretném a segítségét kérni illetékfizetés kiszámolásával kapcsolatban.
Adásvételi: 2017.06.22. Vételár 19,5 millió Forint.
Én 35 év alatti, első tulajdonos vagyok, férjemnek már volt ingatlan a nevén. 2,6 millió Forint CSOK-ot vettünk igénybe. Az ingatlant vállalkozótól vásároltuk, első tulajdonosai vagyunk 50-50%-ban.

A NAV kiküldte nekünk a határozatot, mi szerint 90-90 ezer Forintot kell fizetnünk, de szerintem nem jól számolták, és hiába voltam az ügyfélszolgálaton, nem tudtak segíteni a kiszámolásában. Azt tudom, hogy az első lakás tulajdonosi adókedvezményből kiestem a vételár miatt. Az interneten mindenhol azt írják, hogy vállalkozótól vásárolt új ingatlan 15 millió Forintig illetékmentes, és csak az a fölötti rész után kell fizetni, de abból is levonva a CSOK összegét.
NAV-ban nem tudtunk dűlőre jutni, de szeretném megérteni, hogy jött ki ez az összeg.
Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Üdv: A. Beáta

drbjozsef # 2019.01.25. 06:35

Beata,

A hivatal úgy számolt, hogy a 15M fölötti rész után 4% illeték. Ez (4.5M x 0,04)=180.000 forint, vagyis 1/2-1/2 tulajdoni hányadnál fejenként 90.000. forint.

Az első lakásos kedvezmény valóban nem jár, de feltehetőleg nem számoltak a CSOK-kal, pedig szerintem azzal kellene :

1990. évi XCIII. törvény az illetékekről
...
21.§(1) Ha a lakástulajdon szerzője a vásárláshoz vissza nem térítendő, lakáscélú állami támogatásban részesül, ennek összegét a lakástulajdon forgalmi értékből le kell vonni.
...
26. § (1) Mentes a visszterhes vagyonátruházási illeték alól:
...

  1. a vállalkozó által értékesítés céljára újonnan épített, építtetett - ideértve az ingatlan-nyilvántartásban nem lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott és ténylegesen sem lakás céljára használt épület átalakításával, továbbá a lakóépület bővítésével (pl. tetőtér-beépítéssel) létesített - 15 millió forintot meg nem haladó forgalmi értékű új lakás tulajdonjogának, ilyen lakás tulajdoni hányadának megvásárlása. Amennyiben az új lakás forgalmi értéke vagy a 21. § (1) bekezdés szerinti csökkentett értéke nem haladja meg a 30 millió forintot és a vagyonszerző másik lakástulajdon eladását nem igazolja, akkor a megállapított illetékből nem kell megfizetni azt az összeget, amely akkor járna, ha a lakás forgalmi értéke 15 millió forint lenne.

Ez alapján szerintem levonandó a CSOK is, tehát ((4.5M-2.6M)x0,04) az illeték, vagyis fejenként 38.000. forint.

A meghagyásban benne van azt hiszem, hogy hogyan lehet fellebbezni ellene. Szerintem tegyétek meg a fentieken leírva.

Bzoolee # 2019.01.25. 11:21

Ügyvéd Úr!

Vásárolunk párommal egy újépítésű ingatlant, 29 M FT a vételár. Én részem 80% lenne, övé 20%. Lenne csok 2 gyerekre 2,6 M ft. Én eladtam egy lakást egy éven belül, 23,2 M FT-ért. A 80% rész az pont ennyi, tehát én ugye nem fizetnék semmit. A párom része 5,8 M Ft, akkor ő mennyi illetéket kell fizessen? Elvileg le lehet vonni a csokot, meg 15 M-ig még újépítésű kedvezmény is van. Hogy kell kiszámolni ezeket az ő esetében? A CSOK-ot a teljes összegből vonják le (29 M Ft) vagy az illeték alapból? ha nem fele-fele, akkor a csokot is 80-20% arányban számítják? És 15-30 M ár között csökkenthető 15 M FT-tal az illetékalap, akkor ezt is 80-20 arányban kell nézni? Egyáltalán nem tiszta nekem, hogy milyen sorrendben kell ezeket számítani, először levonják a csokot vagy a 15 milliót vagy hogy van ez?
Üdvözlettel,
Zoltán

1972R # 2019.01.28. 18:32

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Olyan ügyben kérem tanácsát, hogy lakásvásárlásom vételárát az illetékhivatal nem fogadta el, állítólagos piaci értéken plusz 1,2 millióval felértékelte a lakást, ami 48.000 Ft-tal több illetéket jelent. A lakásnak egy hónappal az eladás előtt hivatalból készült adó és értékbizonyítványa, gyámhivatalos érintettség miatt. Ez az értékbizonyítvány volt az eladási ár, ezt elfogadta az eladó, a gyámhivatal, de utólag (festés, beköltözés után) a NAV illetékosztály értékbecslője nem. Az 1970-es építésű soha fel nem újított, eredeti vezetékes, csempés, burkolatos, 4. emeleti lakás állapotát felújításra szoruló helyett átlagosra értékelte. A kirótt illetéket ugyan befizettem, panasszal éltem, de fellebbezni a NAV ellen nem merek. Sejtéseim vannak róla mi a háttere a történetnek, de bizonyíthatóság hiányában ezt le sem írom. Szeretném véleményét kérni, jogos lehet-e érdeksérelmem, illetve fordulhatok-e valahova segítségért. Pénzügyi kereteim nem engedik meg, hogy ügyvédet fogadjak, ezért nem mertem fellebbezni sem. Előre is köszönöm és nagyon hálás lennék válaszáért!

drbjozsef # 2019.01.29. 05:38

Bzoolee,

Elöször a CSOK-ot vonják le, utána a kedvezmény, viszont ott csak tulajdonrész arányosan jár a kedvezmény :

26§ f) a vállalkozó által értékesítés céljára újonnan épített, építtetett - ideértve az ingatlan-nyilvántartásban nem lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott és ténylegesen sem lakás céljára használt épület átalakításával, továbbá a lakóépület bővítésével (pl. tetőtér-beépítéssel) létesített - 15 millió forintot meg nem haladó forgalmi értékű új lakás tulajdonjogának, ilyen lakás tulajdoni hányadának megvásárlása. Amennyiben az új lakás forgalmi értéke vagy a 21. § (1) bekezdés szerinti csökkentett értéke nem haladja meg a 30 millió forintot és a vagyonszerző másik lakástulajdon eladását nem igazolja, akkor a megállapított illetékből nem kell megfizetni azt az összeget, amely akkor járna, ha a lakás forgalmi értéke 15 millió forint lenne. Ilyen lakás tulajdoni hányada esetén a kedvezmény a 15 millió forintnak a szerzett tulajdoni hányaddal arányos részére illeti meg a vagyonszerzőt

Tehát :
Illetékalap 29-2,6 = 26,4 millió.
Teljes illeték lenne 26,40,04 = 1.056.000.- forint
A 20% rész teljes illetékkel : 1.056Mx0,2 = 211.200.- forint
Az egészre az illetékkedvezmény lenne : 15M
0,04 = 600.000.- forint.
A 20%-ra eső illetékkedvezmény : 600e x 0,2 = 120.000.- Ft

A fizetendő illeték : 211.200 - 120.000 = 91.200.- forint.

drbjozsef # 2019.01.29. 05:41

1972R,

A NAV által kiszabott meghagyás ellen fellebbezni lehet.

Más jogorvoslat nincs.

1ügyfél # 2019.01.29. 08:12

Tisztelt Ügyvéd úr!

Lakás-családi ház csere esetében (ház értéke több) hogyan működik az illetékfizetési kötelezettség? Milyen költségek merülnek fel ilyen esetben?

Válaszát megköszönve.

drbjozsef # 2019.01.29. 08:20

Ha mindkettő lakóingatlan (szóval a családi ház sem külterületen álló tulajdoni lap szerinti gazdasági épület), akkor a drágábbat szerző az értékek különbözete után fizet 4% illetéket, az olcsóbbat szerző meg semennyit. És közösen a szerződés ügyvédi díját, meg a földhivatali díjakat.

1ügyfél # 2019.01.29. 13:27

Köszönöm.

AMarti # 2019.01.31. 14:20

Tisztelt Ügyvéd úr!
2012-ben édesapám halála után ,bátyámmal és édesanyámmal örököltük meg a lakást.2018-ban édesanyám elhunyt.2019-ben a lakást szeretnénk eladni.Az eladás utáni adóról szeretnék érdeklődni.pl 5 millió értékű lakást sikerül 6 millió forintért eladni.mennyi lesz a ránk eső adó mértéke ?
Köszönöm válaszát !
Tisztelettel : AMarti

Kovács_Béla_Sándor # 2019.01.31. 15:09

Pl. 75 ezer. Vagy semennyi.

sroberto # 2019.01.31. 15:57

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Érdeklődöm lakás eladás és új építésű sorházi lakás vásárlása kapcsán az illetékek felől, mert nem teljesen egyértelmű számomra.

Az egy hónapja eladott társasházi lakásba 2008-ban költöztünk be első tulajdonosként, tehát 11 éve lakunk benne. 21,5 M-ért adtuk el olyan felosztásban, hogy a lakás ára 18,5 M, fsz-i tároló ára 0,5 M, mélygarázsi beálló ára 2,5 M. (Mindegyik külön helyrajzi számon.)

A vásárolandó sorházi lakás jelenleg épül, előszerződést kötöttünk rá, a tényleges adás-vételi szerződést márciusban fogjuk megkötni, vállalkozótól kulcsrakész lakásként vesszük meg. Annak a kulcsrakész vételára 48 M, amely magában foglalja a telekhányadot (10 M), illetve a felépítményen belül a lakás (br. 36,5 M) és a garázs (br. 1,5 M) árát. (A telken a vállalkozó 3 egyforma lakást épít sorházi jelleggel, társasházi státusszal.)

Érdeklődöm tehát, hogy az említett eladott lakásunk, és a vásárolandó sorházi lakásunkra hogyan számoljam az illetéket? (Adót nem kell, mivel 5 évnél hosszabb ideig laktunk benne.)

  • Szimplán a teljes különbözetre kell illeték (48 M - 21,5 M)?
  • Vagy az eladottnál csak a lakás rész számít és ezért 48 M - 18,5 M-ra kell illeték?
  • Vagy a vásárolandónál ki kell vonni a telek árat, és úgy kell a felépítmény különbözettel számolni? (38 M - 21,5 M)
  • Vagy pedig a felépítményeken belül ténylegesen csak a lakás részek különbözetére kell illeték? (36,5 M - 18,5 M)

Tudtommal az új építésű ingatlan kedvezményre nem vagyunk jogosultak, mivel túl van a 30 M-os határon a vásárolandó ingatlan értéke.
3 gyerek után járó Csok-ot is igénybe vesszük, de csak 7,6 M-ig (mert 11 éve már éltünk az akkori szocpollal).

  • A csok számíthat-e illetékkedvezménynél?

Kérnék szépen választ, hogy hogyan kalkuláljak majd az illetékkel kapcsolatosan!
Válaszát előre is köszönöm!

Köszönettel és üdvözlettel: Siklós Róbert