Ingatlanszerzési illetékkel kapcsolatos kérdés


Csilla.csilla # 2018.07.26. 08:15

Köszönöm a válaszokat.

A korábbi társasházban ahol laktam (szintén hrsz nélküli felszíni beállók) szabadon gazdát cserélhettek a lakás eladása nélkül is....
Nem gondolnám, hogy a felszíni beálló szerves része a lakásnak. (A felszíni beálló(k) közös tulajdon, és csak a használati jogot vásárolja meg az ember.)

Kiegészíteném a szerződés tervezettel.

A szerződés tervezetben a következő módon szerepel:

"3. Az adásvétel tárgya

3.1 Jelen adásvételi szerződés megkötésével Eladó eladja, Állagvevő pedig Haszonélvezeti Vevő holtig tartó haszonélvezeti jogával terhelten 1/1 tulajdoni hányadban megvásárolja a Társasház bejegyzésének időpontjáig az ingatlan mindösszesen ... / 10000 tulajdoni illetőségének megfelelő alábbi ingatlanrészeket,

3.1.1 ... tulajdoni illetőség a Társasház bejegyzést követően az Alapító Okiratban ... számú külön tulajdonként meghatározott, ... épület ... emelet ... számú külön tulajdonként megépítendő, az ingatlan nyilvántartásba várhatóan ... helyrajzi szám alatt bejegyzésre kerülő, ... m2 nettó alapterületű ... - az alapító okirat szerint ... szobás lakásnak felel meg, a hozzá tartozó közös tulajdoni illetőséggel, továbbá a ... jelű m2 alapterületű felszíni parkolóhely kizárólagos használati jogával együtt. "

"5. Vételár

5.1 Az adásvétel tárgyának vételárát a Felek az alábbiak szerint határozzák meg:

5.1.1 A lakás (a Társasház bejegyzéséig .../10000 tulajdoni illetőség) vételára nettó ... forint + mindenkori ÁFA; a jelen szerződés aláírásakor hatályos ÁFA szabályok szerint (5%) bruttó .... Forint / melyből a telekre eső vételár nettó ...... Forint + .... Forint ÁFA (5%)

5.1.2 (Lakáshoz rendelt) felszíni parkolóhely használati jogának ellenértéke: nettó .... Forint azaz ... Forint + mindenkori ÁFA; a jelen szerződés aláírásakor hatályos ÁFA szabályok (27%) szerint bruttó .... Forint."

Cs.Csilla

Kovács_Béla_Sándor # 2018.07.26. 08:16

és csak a használati jogot vásárolja meg az ember.
És aztán nem ruházhatja át.

Zoli1106 # 2018.07.26. 12:48

Üdvözlöm, olyankor mi történik, HA a lakás, amit vettünk 15.500.000ft, feleségemmel 2-en, tehát 50-50%-ban birtokoljuk, asszony 35év alatti, első lakása (de a lakás 15millió fölött van, akkor a “felező” kedvezményt már bukta is?), én viszont 1 éven belül eladtam egy lakást, amit 50%-ban birtokoltam (7.000.000,-).

Ilyenkor, ha 50-50%-ban vagyunk birtokosok, hogy számoljam magamnak az ingatlant? 15.500.000-nek a felével? És a feleségemnek is? Viszont nála akkor már 15millió alatt lenne a lakás vételára.
Válaszukat előre is köszönöm,
Sz. Zoltán

drbjozsef # 2018.07.26. 13:21

Illetéktörvény
26. § (1) Mentes a visszterhes vagyonátruházási illeték alól:
...
15 millió forintot meg nem haladó forgalmi értékű új lakás tulajdonjogának, ilyen lakás tulajdoni hányadána megvásárlása.

Feleséged a 15.5M fele után teljes illetéket fizet, Te pedig a 15.5M fele és az eladott lakás teljes eladási árának a felének a különbözete után fizetsz teljes illetéket. Más kedvezmény nincs.
(Ha 7M volt az eladott lakás teljes eladási ára, akkor 4.25M után, ha 14M volt a teljes eladási ára az eladottnak, és csak a Te részed volt a 7M, akkor 750e forint után)

SaireyVMK # 2018.07.26. 18:02

Az illetékmentességet illetve kedvezményt /vagy utólagos visszatérítést,ha van olyan/ neked kell kérni különben az sincs(legalábbis nem automatikus).(A legjobb ha az ügyvédnek jelzed)

dabolju # 2018.08.22. 01:54

Kedves Szakértők!

Lakásvásárlás előtt állunk férjemmel és szeretnénk tisztán látni a ránk váró költségeket, viszont nem egyértelmű számomra, hogy mekkora vagyonszerzesi illetékkel kell számolnunk.

A konkrét he!yzet:

  • a vásárolni kívánt lakás ára 20 millió forint
  • az ingatlan használt
  • 20% önrész, 80% hitel konstrukcióban tudjuk csak megvenni
  • 50-50% arányban szeretnénk tulajdonrészt szerezni benne
  • mindketten 35 év alattiak vagyunk
  • nekem első lakás lenne, férjemnek úgy a második, hogy 3 éve örökölt 1/3 részt egy 5 millió forintot érő ingatlanből, ami egy éve eladásra került.

A kérdéseim:

  1. van bármi esély rá, hogy az illeték kiszabásakor figyelembe veszik, hogy Budapesten lakható ingatlant manapság nem lehet 15 millió forint alatt venni?
  2. Van bármi esély rá, hogy vizsgálják hogy mekkora arányban kellett hozzá hitel és emiatt bármilyen kedvezményben részesítenek?
  3. Férjem esetében ez a 33%-os részesedés az örökölt ingatlanból első lakásnak minősül akkor is, ha ilyen nevetséges összeg (1,7 millió) jutott neki belőle?
  4. Amennyiben ketten vásároljuk az ingatlant, akkor a szerzett tulajdon 20 millió forintos lakás esetén csak fejenként 10-10 millió forint. Ebben az esetben én (akinek első lakás, 35 év alatt) kérhetem, hogy csak 2% illeték vonatkozzon az én részem után, vagy mindenképp a teljes ingatlan értékének kell 15 millió alatt lenni a kedvezményhez?
  5. Milyen esetben van lehetőség részletfizetést kérni? A mi helyzetünkben, van?
  6. Ha nincs esély részletfizetésre, akkor az adás-vételi megkötése után nagyjából mennyi idővel szokták kiszabni az illetéket, mire számítsunk, mikorra kell ténylegesen befizetni?
  7. Röviden a lényeg: van bármilyen mód, hogy 20 milliós ingatlan esetén 800e alatt megússzuk a dolgot, vagy legalább 12-24 havi reszletfizetessel kelljen csak teljesiteni? Vagy nyugodtan számoljunk úgy, hogy az ingatlanhoz 800e-el több önrész kell, mivel kb a lakásvásárlással egyidőben kell kipengetni?

Előre is köszönöm a segítséget!

drbjozsef # 2018.08.22. 06:14

1 Nem. Ez kógens szabály.
2 Nem. Nincs köze az illetékhez, nincs semmi ilyen a törvényben.
3 Mindegy, mert a 15milliós határt átlépitek úgyis.
4 Nem kérheted, a teljes lakástulajdon értékének kellene 15 millió alatt lennie.
5 Bármikor. Az 1 éves részletfizetést általában simán megadják.
6 Területtől függ. Pár hónaptól pár évig-en belül.
7 Van kedvezményetek : ha három éven belül adtatok el lakást a vétel előtt, akkor csak a különbözet után kell fizetni : a férjed elszámolhatja az örökölt lakása eladását. Vásárláskor hívjátok fel erre a szerződést szerkesztő ügyvéd figyelmét, hogy így töltse ki a B400 adatlapot a NAV-nak. Mondjuk ez se sok, 10millió helyett 8.4millió az illetékalapja.

Gallard # 2018.08.23. 20:07

Tisztelt Szakértők!

Az lenne a kérdésem, hogy berendezett lakás vásárlásakor lehet olyat csinálni, hogy az ingatlan adásvételi szerződésbe egy ingóságok értékével csökkentett alacsonyabb összeget írunk bele, mint a kialkudott ár, az ingóságokra pedig egy külön adásvételit írunk? Ezáltal kisebb lenne a fizetendő visszterhes vagyonátruházási illeték. Elvégre miért kellene visszterhes vagyonátruházási illetéket fiztetnem ágy, hűtő, szekrények stb után, ha az illeték ingatlanra vonatkozik.

Előre is köszönöm a választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.24. 06:16

Lehet - de felesleges külön szerződést írni.

Gallard # 2018.08.24. 09:57

Köszönöm a gyors választ!

Még annyi lenne, hogy ha külön utalással történik a kb. 1 millió Ft értékű ingóság kifizetése, akkor a NAV nem köthet bele a számlaadatok alapján, hogy mi alapján becsültük ennyire az értékét és miért nem vettük bele az ingatlan adásvételi szerződésbe?

Előre is köszönöm!

drbjozsef # 2018.08.24. 10:19

A NAV bármibe beleköthet. Az élő műfenyőbe is.

holicse # 2018.08.29. 13:55

Tisztelt hozzáértők!

2017-ben eladott családi ház után vásároltam egy másik, kis értékű családi házat, melyre nem kértem illetékmentességet (megfizettem), tervezve mellette egy másik, nagyobb értékű családi ház vásárlását is. Az élet mást hozott, nem lesz már vásárlás. (más felhasználása lesz a pénznek)

Napjainkban még nem telt el az egy év (az adásvételi szerződés kelte letelt, de a több ütemű kifizetés és birtokba adás időpontjához még nem...).
Kérdés, van lehetőség utólag élni az illeték mentességgel, azaz a már megfizetett illeték visszaigénylésére?

Független másik kérdés:
Amennyiben a családi ház bontásra kerül, majd üres építési telekként kerül értékesítésre, és az eladás így is hasznot realizál, akkor hogyan alakul a telek-eladás utáni adófizetés? Mi a mértékének számítási alapja, metodikája?

Köszönöm: h

Gallard # 2018.09.05. 09:53

Tisztelt Szakértők!

Ha vásárolok egy ingatlant és édesanyám nevére holtig tartó haszonélvezeti jogot jegyeztetek be az ingatlanra az adásvétel megkötésekor, akkor mennyivel kevesebb illetéket kell fizetnem be a tulajdonjog megszerzése után, illetve neki kell fizetnie illetéket a haszonélvezeti jog után?

Előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.09.05. 09:56

Ketten együtt pont annyit fizettek, mint amennyit egyedül fizetnél a tehermentes ingatlan után.

Gallard # 2018.09.05. 13:39

Köszönöm a gyors választ!
Egyébként,ha én ajándékba adom a haszonélvezeti jogot az egyenesági hozzátartozómnak, akkor az nem illetékmentes az ajándékozott számára?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.09.05. 14:14

De. Csak akkor te tehermentesen vásárolsz, tehát a tehermentes érték után fizeted az illetéket.

Gallard # 2018.09.05. 18:24

Tehát akkor haszonélvezet bejegyzésével és haszonélvezet bejegyzése nélkül egyaránt 4% illetéket kell fizetnem, ha jól értem.
Köszönöm a választ!

drbjozsef # 2018.09.06. 06:07

Összesen igen.

Gingu # 2018.09.06. 07:09

Tisztelt Szakértők!

Férjemmel idén vásároltunk egy lakást, amire meg is kaptuk az illetékfizetési határozatot, de rosszul lett kiszámolva. A CSOK összegét nem vonták le a lakás értékéből. Az lenne a kérdésem, hogy hol , hogyan és meddig tudom ezt módosíttatni.

Válaszukat előre is köszönöm!

drbjozsef # 2018.09.06. 07:19

A határozat jogerőre emelkedéséig. Abban a határozatban nincs leírva, hogy hova és hogyan kell fellebbezni ellene?

Drew1983 # 2018.10.09. 16:16

Tisztelt szakértők!
Vásároltam egy lakást és most kaptam meg az illetékfizetési meghagyást a NAV-tól. Én jogosult lennék kedvezményre, mivel még 35 év alatt vagyok, ez az első ingatlan a nevemen és nem volt 15.000.000 Ft-nál több a vételár. Viszont ők a 4%-al számolták ki az illetéket. Így utólag mi a teendő. Kicsit utána olvastam és azt írták több helyen is, hogy előre kellett volna benyújtani valamilyen nyomtatványt, hogy jogosult vagyok kedvezményre. Ez az ügyvédem dolga lett volna? Ő felejthette el a dolgot? Azt írták, hogy lehet fellebbezni, de nem tudom annak sem a menetét. Hogyan működik a dolog... Sajnos nem vagyok jártas ilyen dolgokban.

Köszönöm a választ.

drbjozsef # 2018.10.09. 19:56

Lasd az elotted levo hozzaszolast.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.10.10. 05:25

Az illetéket fizetési meghagyással vetik ki. Fellebbezni nem lehet vele szemben, de ellent lehet neki mondani. Az a kérdés, hogy az ellentmondás megáll-e, ha egyúttal bejelentik és igazolják az igényt a kedvezményre. Szerintem igen.

drbjozsef # 2018.10.10. 06:37

Akkor gondolom pláne bele van írva az összes jogorvoslatra vonatkozó tudnivaló.

Kuksi49 # 2018.10.13. 09:15

Tisztelt Fórumozók!
Örökösödési illeték témájában szeretnék érdeklődni. A bátyám meghalt, a szüleinktől örökölt lakás fele tulajdonosa ő volt. A fél ingatlanrészt én örököltem, most küldte ki a NAV a befizetendő illetékről a határozatot. Abban azt írják, hogy a felmerült költségeket le lehet vonni a befizetendő összegből. A lakásban több, mint egy éve nem lakik senki, de egyes költségeket továbbra is fizetem (pld: közös ktg, biztosítás, fűtés átalány). Kérdésem: ezek olyan költségek, amiket le lehet vonni az illetékből? Ha igen, milyen időszakra vonatkozóan? A bátyám halála napjától a hagyatéki tárgyalás napjáig, ami szeptemberben volt? A lakást még nem tudtam eladni, így most is fizetem a költségeket.
Köszönettel: Kuksi49