mamarga
Szívesen!
Az éves pénzügyi forgalom, sajnos azt jelenti, hogy bevétel és kiadás.
A 2009-est már vizsgáltatni kell, mert a 2. pont kivételével (az ügyész felügyelet csak 2010.01.01.-től) a kihirdetéstől számított 8. napon érvénybe lép. A 2009-es beszámolót, meg 2010-be tartod.
Társasház felújítás
ragyasdezso!
A hitelező bankkal történt levélváltásból az derül ki, hogy az egyéni lakákassza szerződések a tházra, majd a társasház a bankra engedményezte,valamint, hogy a bank által zárolva vannak a szerződések.
Informálisan közölték, hogy előtörlesztés nem történt a tház részéről; ergó az általam befizetett pénz nem jutott el a rendeltetési helyére.Én egyébként nem kötöttem lakáskassza szerződést. Akik kötöttek azok meg nem tudnak róla.Biankoban írták alá - adataikat megadva - a nyomtatványokat 3 éve, nincs pl.-uk, fogalmuk sincs róla, hogy mit tartalmaz. Szerintem a több száz lakás sokkal kevesebb szerződéssel van lefedve.
Szakmai észrevételed?
Az észrevételem annyi, hogy sokan alapvető pénzügyi, jogi ismeret nélkül vágnak bele egy teljes felújításba.
Ennek az a következménye, hogy összecsap a fejük fölött a víz. A felújítás lebonyolítása és a pénzügyek naprakészsége óriási tervezési,szervezési, ellenőrzési és kommunikációs munkát igényel. Nálunk ezt mi ketten és házanként 5-5 házbizottsági és 2-2 SZB tag végzi.
És még így is "fő" néha a fejünk!
A társasház valóban a bankra kedvezményezi a lakáskasszát, hiszen az a "jelzálog" és ezért is zárolják.
Az előtörlesztésedet azonnal be kellett volna fizetni, ha arra nem vett fel kölcsönt. Ha felvette rá a kölcsönt, akkor mindegy hogy mikor fizeti be, de nálunk a szokás, hogy azonnal.
osmi 2009.07.06. 19:11
Na, ez már engem is érdekel majd, figyelem a vitát, csak most nincs időm bekapcsolódni, de azt én is megtapasztaltam, hogy a lakóknak fogalmuk sincs, mit írtak alá, még ha erre az a (rossz) válasz is, hogy miért nem nézték meg.
adzam!
Hát persze, hogy Téged érdekel!:)) Csak halkan mondom hogy jelen esetben nincs vita, eszme-és tapasztalatcsere van.
üdv.
Csatlakozom az érdeklődők klubjához!:))
Nálunk is hasonló a helyzet, de senki nem tud semmit. Ugye említettem, hogy homlokzatfelújításhoz kellett volna összeszedni pént. A lakók egy része egy összegben befizette a rá eső összeget, a többiek szerződést kötöttek az OTP-vel hitelfelvételre. (Egy része pedig semmit nem csinált) Akik az OTP-vel léptek kapcsolatba, semmilyen papírt nem kaptak, a közös képviselőnél vannak a szerződéseik(már a kk szerint). Pikantériája az ügynek, hogy a SZVB 2 tagja még tavasszal lemondott, senki nem látta a szerződéseket, nem tudni hogy működik a th-ra engedményezés, mi van ha nem fizetünk... Ráadásul lekapcsolták a házban a gázt szivárgás miatt, így nem lesz felújítás, valahogy át kell konvertálni az OTP-s hiteleket a gázvezetékek cseréjére, azaz változik a cél és az összeg.
Volt már valakinél hasonló eset, mire kell ilyenkor figyelni?
mamargi
A cél és az összeg megváltoztatásához rendkívüli közgyűlés kell. Ezen a hiányzó SZB tagokat is meg lehet (és meg kell) választani, hogy a tulajdonosok ellenőrzési jogköre helyreálljon. A rendkívüli közgyűlésen a k.k-öt be kell számoltatni a történésekről. Egy alapigazságot jegyezzetek meg: a k.k. a ház alkalmazottja ezért köteles minden ténykedéséről beszámolni!
Köszönöm ragyasdezso!
Egy biztos: a mi házunkban a farok csóválja a kutyát...:(
Chrism!
Összetettebb a kérdés, mint, ahogy gondolod! Szükséges tudni hozzá, rendben vannak -e a legfontosabb iratok, pl.: SzMSz, Ao., stb. a közös költség fizetés rendszeres -e, nincs- e nagy összegű elmnaradás, van -e megtakaritást stb., egyébként senkit sem lehet rákényszereíteni ilyen nagy összegű befizetésre. Ismerni kell közelebbről a helyzeteteteket, könnyebben lehet választ adni. hivhatsz, írhatsz, :06-70/70-88681.
kisperec
Ha a leírás igaz:"egy elég lepusztult társaházban lakom,amire már régóta ráférne a külső felujitás."
Akkor balesetveszély, életveszély esetén hatóságilag előírhatják a felújítást és köteles megcsináltatni. (vagy megcsináltatják és a számlát benyújtják!)
Ilyen esetben senkit nem érdekelnek azok a dolgok amit leírtál!
Sziasztok!
Az a kérdésem, hogy a felújításra fizetendő összeg is közös költségnek számít-e? Lehet-e azt mondani, hogy annak a lakására, aki ezt nem fizeti be, a társasházakról szóló törvény 30.§-a alapján a közgyűlés határozhat jelzálog bejegyzésről? A felújításra egyösszegben teljesítendő befizetés ugyanis meghaladja a 6 havi közös költség összegét.(Háttér: tavasszal társasház megszavazta a homlokzat-felújítást, majd júniusban egy rk közgyűlésen határozott, hogy elhalasztja. Ennek oka, hogy gázvezetéket/rendszert kellett haladéktalanul javítani. Most mégis a kk kiírta újabb rk közgyűlés napirendi pontjaként a homlokzat-felújítást, azon felül fizessenek még a lakók a gázjavításra is, és szavazzák meg a jelzálog bejegyzést.)
Előre is köszönöm a válaszokat!
Sziasztok!
Még egy kérdés. Írtam, hogy gázvezetékeket is kellett most cserélni a házban. Gázszivárgás volt, Főgáz mindent elzárt, nem volt választás, meg kellett csináltatni a munkát. Ennek a költségét hogyan lehet az egyes ingatlanokra terhelni? Van lehetőség választásra, mérőóránként, vagy négyzetméter-arányosan fizessenek a tulajdonosok? Esetleg ez is közös költségnek számít, mint a felújítás? (már ha a felújítás tényleg az)
Nagyon megköszönném, ha segítenétek, milyen jogszabályban tudok ezeknek a kérdéseknek utánanézni! (megfelelő érvelés kell a legközelebbi közgyűlésen)
Sziasztok!
Még egy kérdés. Írtam, hogy a házunkban gázszerelés történt. Szivárgott a gáz, Főgáz kijött, elzárt, nem volt választás, meg kellett csináltatnunk a vezetékek cseréjét. Ennek a költségét hogyan terhelhetjük rá a lakásokra: mérőóránként vagy négyzetméter-arányosan? Lehetséges, hogy ha a felújítás tényleg közös költség (nem tudom, még nem jött válasz), akkor ez is?
Esetleg tudnátok segíteni, milyen jogszabály foglalkozik a témával?
Bocs, azt hittem, amit először beírtam, elszállt... a technika ördöge...
mamargi
Minden ami a társasház gazdálkodás körébe tartozik (a felújítás, vészhelyzet elhárítás, karbantartás... stb.) alapja a közös költségnek. A közös költség fizetésének meghatározása (m2, fix összeg, tulajdoni hányad) az Alapító Okirat és az SZMSZ feladata. Változtatni lehet, de ahhoz SZMSZ-t kell módosítani!
Köszönöm ragyasdezso, megnézem mindkét iratot, mit mondanak a közös költségről!
A legutóbbi közgyűlésen viszont határozat született arról, hogy mérőóránként kell a gázcsere költségeit elosztani. Még nem telt el a 60 nap, de ha addig nem támadja meg senki a határozatot, akkor ugye érvényes, függetlenül attól mi áll az SZMSZ-ben?
mamargi
Rendkívüli esetekre hozhat a közgyűlés eltérő szabályozást. Ha a gázt kizárták életveszély miatt az rendkívüli helyzetnek minősül! De más esetben az SZMSZ-től nem lehet eltérni!
Köszönöm ragyasdezso!
Tisztelt fórumozók.!
Két kérdésben kérek tanácsot.
1/ Egy 10 lakásos 24 éve épült társasházban lakom. A közös költségen kívül folyik a fel újítási alap képzés is, 60 Ft/m2. A ház 10 lakás 9 garázs és egy üzlet helyiségből áll, nekem nincs garázsom.
A ház előtt az úttest és az utcai garázsajtók közötti terület mintegy 100 m2. A garázsokhoz beton csíkok lettek építve annó. 4 garázs utcafronti 5 udvari. Az udvari garázsok tulajdonosai természetesen a ház előtti un. két szabad /vendég/ felhajtón állnak rendszeresen, mi gyakorlatilag sohasem tudunk odaparkolni még kirakódás céljából se. A mi garázsunk a szomszéd úton van. Most az egyik folyton szépítkezni akaró lakó elhatározta, hogy a felújítási alapból ki viakoloroztatja ház és az útest közé eső mintegy 100 m2 nyi közterületet szépítkezési célból, no meg hogy ne álljanak a sárban mert rendszeresen a beton csíkok mellé állnak.. Én tiltakoztam, mondván a fel újítási alap erre nem használható, ha akarják fizessék ezt zsebből, ez közterület. Szmsz -nincs, és úgy látom ketten maradunk egy másik lakóval, mert az erőszakos szomszéd ráveszi a háziasszonyokat erre a hülyeségre. . Mit tudok tenni ha tudok egyáltalán, hisz a fel újítási alapot én is fizetem. Jó pár éve egyszer már 3 Millió Ft-t így tapsolt el a nagyeszű erőszakos szomszéd.
2/ A gyerekem egy 4 lépcsőházból álló kb 70 lakásos t.házban lakik. Az egész egy telekkönyvön van, /tető közös, bár elkülöníthető,/ a fűtés egy közös kazántól megy. A lakók kisebb része szeretne szigeteltetni , kazánt cserélni, haladni előre. Természetesen vannak akik nem, és vannak krónikus nem fizetők stb. A kérdésem az lenne, / műszakilag megoldható a fűtés / letudna e válni ez az egy 12 lakásból álló lépcsőház a többitől vagy aki ott lakik jobb ha a menekülést választja mert nem jutnak semmire a többivel.
Nagyon köszönöm a válaszokat.
burgonya
A társasházi lét erről szól. A többség - még ha nagyeszű erőszakos szomszéd is - akaratát kell végrehajtani a k.k.-nek. Ha az önkormányzat hozzájárul a közterületen is lehet sártalanítási munkálatokat végezni. A kisebbség a határozatot megtámadhatja a bíróságon.
A gyereke lépcsőháza soha vissza nem térülő, anyagilag "nyomorba" döntő dolgot cselekedne, ha önállóan akarná a fűtést megoldani. Arról nem is szólva hogy az alapító okirat módosításához soha nem lenne meg a min. 80%!
Szóval, ha nem tud kiegyezni a többi tulajdonossal, egyetlen járható út a költözés!
Hát a tanácsokat köszönöm,bár nem túl biztatóak, de valami hasonlóakra jutottam magam is.
Tisztelt Fórumozók!
Panelházban élek és a szövetkezeti elnök erőlteti a panelprogram megvalósulását. Már több közgyűlésen is szóba került a téma, de egyértelmű döntés (még)nem született, mivel a 320lakásból (tehát min. 320emberből)jó, ha 20-30 van jelen olyankor. Ők szavaznak a többiek helyett is, ami egy több tízmilliós projekt esetén úgy gondolom nem nevezhető jogerős döntésnek.
Szeretném megkérdezni, hogy milyen úton lehet érvényteleníteni a már folyamatban levőnek beállított hitelfelvételt és milyen úton lehet fellépni az elnök ellen, aki önkényesen terhelné a családokat a hitel törlesztőrészleteivel.
Mindeközben nem veszi figyelembe a birtokában levő, a lakóközösség által készített listát, melyen a lakók több mint fele (több mint 160 aláírás)jelezte, hogy NEM kíván részt venni a panelprogramban.
Mihamarabbi válaszaikat elsősorban emailben várnám, és köszönöm!
Katicica !
Feleslegesen aggódsz.
Az önkormányzat Közbeszerzési Osztálya kapásból elutasitja a pályázatot ha azt nem irta alá a tulajdonosok 80 %-a !
Addig nincs miről beszélni.
Az rendben van, h. az önkormányzat Közbeszerzési Osztálya kapásból elutasitaná a pályázatot, ha nincs meg a 80%, de az a baj, h. az összes "határozat" (amikor ugye a 30ember szavazott 320helyett) rendkívüli közgyűlésen született.
Namármost a törvény szerint:
37. § (3)A megismételt közgyűlés a jelenlevők tulajdoni hányadára tekintet nélkül határozatképes[...]
Ergó ilyenkor most mi a helyzet?
Fizetünk mint a katonatiszt, mert 15napon belül, ha fel is jelenti a ház az elnököt, akkor is fel tudja közben venni a hitelt, mert két héten belül nem fog bírói döntés születni az esetleges leváltásáról?
Katica:
Lehet, hogy egyébként határozatképes a megismételt közgyűlés, de vannak bizonyos ügyek, melyekben kell az 50, 80 stb... százalékos részvétel. Ezt nem lehet megkerülni. Ha nincs jelen ennyi tulaj (személyesen vagy meghatalmazott által), akkor a kgy. azon kérdések tekintetében nem határozatképes, nem hozhat érvényes döntést. Ezt a határozatképességet egyébként - pont ezért - minden szavazás előtt meg kell állapítani.
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02