fizetési meghagyás


alfateam # 2021.01.29. 10:47

Akivel vitád van ( volt) annak van egy jogelődje aminek szerződési kötelezettsége van, volt. A jogutód ezt teljesítette-e azt nem bizonyítottam e még a bíróság felszólítása ellenér sem.

És a bírónak még humora is van:„ A bíróság ennek pótlására szintén nem jogosult.”

alfateam # 2021.01.29. 10:49

Javítok:bizonyította még

Kovács_Béla_Sándor # 2021.01.29. 13:45

Mi volt a per tárgya? Milyen szerződésről van szó? Miféle jogutódlásra utal a bíróság?

alsovonal # 2021.01.29. 16:51

Köszi alfateam.

KBS: „közüzemi, közszolg. díjigény iránti per”. Földgázszolgáltatási szerződésről. A gázszolgáltató eladta a tartozást követeléskezelőnek.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.01.29. 17:32

Akkor talán azt igényelné a bíróság, hogy melyik hónapban milyen mennyiségű földgázt adott el neked a jogelőd...

Kissé fontoskodónak tűnik az a bíróság. Vagy szeret hárítani a bíró. Melyik bíróság ez. Hátha ez meg nekem jön még jól később. :)

alsovonal # 2021.01.29. 19:06

Értem.

Nem egyedi eset (más felperes és bíró esetében is), hogy a felperes a per ezen szakaszán csúszott el valamin. Az ellentmondást beadó ügyvéd úr szerint kimondottan szop@tja a felpereseket a T. Bíróság.

Elküldtem a weboldaladon található mail-re. :)

alsovonal # 2021.02.03. 17:54

Sziasztok!

Úgy néz ki minden napra jut egy témába vágó kérdésem.

Adott egy 2013-ban indult végrehajtás, ami egy olyan FMH-ból indult, amiben a kérelmet “jogfentartással” terjesztette elő az akkori jogosult majd vh-kérő.

Mit jelent a jogfentartással előterjesztett FMH?

2020. 03. hónapban a végrehajtónak kifizettem a tartozást, az eljárást befejezte. Szeptemberben követeléskezelő keresett meg ugyanabból a szerződésből még nem érvényesített rész megfizetése miatt.

Leveleztünk oda-vissza, idézek az utolsóból:

Az, hogy a jogelődünk az őt megillető követelésből annak csak egy részét érvényesítette, nem zárja ki, hogy a fennmaradt tartozást később érvényesítse. A jogerő ugyanis a fennmaradt összegre - leszámítva a követelés jogalapját - nem terjed ki.

Az ezt megelőző levélben arra próbáltam rávilágítani, hogy a Kúria gyakorlata szerint nem lehet megbontani a követelést. Ez akkor nettó bullshit?

A “leszámítva a követelés jogalapját” részhez tudtok adni valamilyen útmutatást?

A fennmaradó részre új FMH még nincs, de gyanítom lesz. Nem tudom érdemes-e pereskedni: az elévülés is szóba jöhet. Talán.

Köszönöm a válaszokat!

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.03. 17:59

Az ezt megelőző levélben arra próbáltam rávilágítani, hogy a Kúria gyakorlata szerint nem lehet megbontani a követelést.
És nem vették be a blöfföt?

Az elévülési kifogással talán többre jutsz.

alsovonal # 2021.02.03. 18:06

EDIT

(Az említett Kúriai gyakorlat kapcsán ezzel a döntéssel érveltem: Kúria Gfv. VII. 30 185/2014. Nagyon benéztem?)

Kogeza # 2021.02.03. 18:10

">>Az ezt megelőző levélben arra próbáltam rávilágítani, hogy a Kúria gyakorlata szerint nem lehet megbontani a követelést.>>
És nem vették be a blöfföt?"

Nem blöff.

Bár eléggé ellentmondásos volt korábban a bírói gyakorlat e kérdésben, de kezd kikristályosodni a gyakorlat, hogy nem lehet egy követelést több részletben érvényesíteni.

Lásd BH2020. 335. - Ha a perben az előzményi perhez képest sem a felek személyében, sem a tényállásban, sem az érvényesített jogban eltérés nem áll fenn, anyagi jogerő áll fenn, a pert meg kell szüntetni.

Ez természetesen nem jelenti akadályát annak, hogy a jogerős ítélet, FMH stb. alapján több részletben kérje a végrehajtást a jogosult.

alsovonal # 2021.02.03. 18:14

nem vették be a blöfföt?

Hááát KBS... Úgy látszik nem. Ha jól értem rosszul értelmeztem a részbeni követelés és a res iudicata közti összefüggést...?

A jogfenntartásos FMH az konkrétan mit takar?

Szerinted csak az elévüléssel érdemes bepróbálkozni? :/

alsovonal # 2021.02.03. 18:18

Kogeza. Téged a Jó Isten küldött? :)

alapján több részletben kérje a végrehajtást a jogosult.

Oké, hogy nem akadálya, de az általad hozott döntés alapján eséllyel bukik a felperes?

Kogeza # 2021.02.03. 18:23

Maradjunk annyiban, hogy megvan rá az esély.

alsovonal # 2021.02.03. 18:37

Köszönöm. Írtam mail-edre.

Ez a korábbi jogfenntartással előterjesztett FMH mennyire negatív rám nézve?
Nem találok semmit ezzel kapcsolatban.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.03. 19:17

A bíróságok az "érvényesített jogban eltérés"nek tekintik, ha az előzmény perben csak a követelés egy részét érvényesítették, és az új per a maradék megfizettetésére irányul.
Épp van egy perem, hidd el, magam is megpróbálkoztam a hivatkozással, hogy ti. ítélt dolog. Lazán lesöpörték.(Egyébként a hivatozott BH. konkrét perében sem látta akadályát a "maradványigény" érvényesítésének sem az első- sem a másodfokú bíróság.)

Kogeza # 2021.02.03. 19:39

Én meg tudok perekről, amelyeket az alapvonal által írtakhoz hasonó tényállás mellett megszüntetett az adott bíróság. Az egyik a végzésben pont a hivatkozott BH-ra utalt. Úgyhogy azért nem lehetetlen a dolog.

Kogeza # 2021.02.03. 19:40

Jav.: ...az alsovonal által... :)

alsovonal # 2021.02.03. 19:45

:)))))

Tényleg köszi nektek!

Ha nem lehetetlen, akkor KBS által javasolt elévülési kifogással is megpróbálok védekezni.

Ez a jogfenntartósdi tényleg nem tudom miacsuda. Ingatlan eladásakor oké, de FMH-nál mi keresnivalója?

drbjozsef # 2021.02.04. 05:34

Talán pont azt akarta a jogosult jelezni a "jogenntartással", hogy most érvényesíti a követelésének egy részét, de fenntartja magának a jogot arra, hogy a követelés többi részére is fizetési meghagyást vagy pert indítson. Csak amolyan cikornya a keresethez.

gerbera317 # 2021.02.04. 07:42

Ezzel a jogfenntartásos dologgal még csak úgy találkoztam, hogy az ítélt dolognak csak egy részére kérték a végrehajtás elrendelését, jogfenntartással (tehát ez a vh-lapon is fel volt tüntetve), és amikor látták, hogy behajtható, akkor a maradékra. Ez szerintem teljesen rendben van.
Ez nekem új, hogy a követelésnek csak egy részéből csinálnak ítélt dolgot. A kérdés, hogy ezzel az érvényesíteni nem kívánt rész is ítéltté válik-e, mert ha igen, akkor az a továbbiakban már nem érvényesíthető.

alsovonal # 2021.02.04. 08:11

A vh-lapot minden esetre kikérem a végrehajtótól.

Más:

Hivatkoztam a levelezés során elévülésre is, amire az volt a válaszuk, hogy a szerződés (autólízing) felmondásától elévülési időn belül küldött a jogelőd fizetési felszólítást. (van róla térti)

A kérdés az, hogy az irányadó bírói gyakorlat tartalmilag mit tekint fizetési felszólításnak... Az említett levél tárgya “válaszlevél”, ahol leírják, „hogy mivel ajánlatában nem szerepelt összeg, ezért ebben a formában azt Társaságunknak nem áll módjában elfogadni.

Tartozás mindösszesen: XYZ Ft.

... tájékoztassa bankunkat azon elképzeléseiről, ami alapján lehetőséget lát tartozása rendezésére.

Felhívjuk figyelmét továbbá arra, amennyiben nem sikerül a tartozás rendezése érdekében megállapodnunk Társaságunk abban az esetben jogi eljárás keretében fogja érvényesíteni követelését.

Nekem a fizetési felszólítás az kb. úgy néz ki, hogy “felszólítom, hogy fizessen XYZ összeget XYZ napjáig” stb. Mit gondoltok erről?

drbjozsef # 2021.02.04. 09:31

Szerintem - és szerintem a joggyakorlatban is - a tartozás egyenlegének közlése is kvázi fizetési felszólításnak tekintendő. Nem kell odaírni, hogy "Ja, persze, fizess is". Ez a fennálló tartozásból következik. Ez a "dolga" az adósnak.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.04. 09:39

Úgy van.

alsovonal # 2021.02.04. 09:57

Értem, köszi.

Csuklósbusz # 2021.03.01. 19:01

Háziorvosi szolgálat ellen lehet FMH-t küldeni?